Krakovské setkání českých a polských studentů
9. 12. 2018
Ve dnech 22.–24. listopadu 2018 se uskutečnila druhá část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s polskou historií, Krakovem, jeho památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.
Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.
Naše část výměnného pobytu začala na hlavním nádraží v Ostravě, odkud jsme vyjeli směr Krakov. Byli jsme ubytováni na hostelu Mundo s příjemnou atmosférou a nápaditým provedením pokojů, které byli vždy laděny do stylu jedné ze zemí světa. S polskými studenty, se kterými jsme hned po jídle nakoukli do, už setmělého, Krakova. Po krátké procházce nás čekal program v prostorách školy VII. prywatnego licea Mikołaja Reja, kde jsme hráli plno originálních a seznamovacích her. Skvělé na tom bylo, že jsme mohli mluvit svými rodnými jazyky a tak někteří z nás poprvé slyšeli plynulou polštinu a zjistili jsme, že když se hodně soustředíme a zaposloucháme se tak není vůbec těžké polštině porozumět. Po připraveném programu jsme spolu strávili ještě pár chvil.
Páteční ráno začalo skvělými jablky v županu, které se v polštině řeknou racuchy. Pak jsme hned vyrazili na prohlídku starého města, které nám ukázal učitel polských studentů Paweł Rogalla. Procházka začala v předhradí Wawelu, kde jsme se dozvěděli pár informací o židovské čtvrti a jedné z nejstarších ulic ve městě. Potom jsme pokračovali na samotný královský hrad Vavel. Následoval kostel sv. Marcina, hlavní náměstí, nádvoří zdejší univerzity a spousta dalších pamětihodností. Po obědě jsme šli do muzea Manga a poté jsme navštívili kurz kaligrafie (japonské písmo). To nás všechny velice a mile překvapilo. Po kurzu jsme odcházeli s novými zkušenostmi a o pár japonských slovíček moudřejší. V podvečer nás čekala prohlídka bývalé židovské čtvrti (za 2. světové války i ghetta). Poté následovala večeře a procházka po nočním městě. Večer jsme se už všichni těšili do postele a na následující, ale poslední, den.
V sobotu nás hned ráno nabila energií skvělá snídaně v podobě švédských stolů, pak pro nás nebyl žádný problém zvládnout předem určený program. 1. zastávkou bylo muzeum Josefa Čapského, kde nás velmi milá paní provedla životem polského malíře. Měli jsme možnost vidět pár jeho obrazů a nahlédli jsme do napodobeniny jeho skromného ovšem milého a útulného ateliéru/pracovny. Po dokoupení suvenýrů pro všechny rodinné příslušníky a tetičky z šestých kolen, které nikdy nesmí chybět, jsme se vrhli na náš poslední společný oběd. Prohodila se slovíčka na rozloučenou, nějaké ty slzy a objetí a trochu posmutněle jsme šli na hotel pro kufry. Poděkování muselo jít i k personálu toho moc milého hotýlku, který byl pro náš pobyt opravdu krásným zázemím.
Celkový dojem? Spousty Čechů má k Polsku i k Polákům dost ofenzivní postoj, přesto i prodavači malých obchůdků byli nadmíru pozitivní a milí. Plně věřím, že spousty z nás navštíví Kraków znova.
Viktorie Elblová, Bára Gaszczyková a Sára Macková
Související články
- Exkurze do Osvětimi
- Krakovská část VIII. ročníku česko-polské studentské výměny
- Čtenáři v Kuksu aneb Barokní cesta do minulosti
- Zájezd do Velké Británie 2019
- Tři dny ve Varšavě a nyní tři dny u nás v Ostravě