Výstavy, vernisáže, dílny

LA FONTAINE 400. VÝROČÍ NAROZENÍ / SOUTĚŽ A VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA

Liška a čáp, Žába, Zajíc a želva, Lev a myš... to nejsou útržkovité vzpomínky na poslední návštěvu ostravské ZOO, ale jména známých bajek, které pro zábavu i poučení sepsal francouzský spisovatel Jeana de La Fontaine. Že je neznáš? Nevzpomínáš si úplně, o čem vlastně jsou? Nevadí. Možná si je vybavíš díky malbám, grafikám či fotografiím níže v galerii. Byly totiž bajkami inspirovány a vznikaly jako jejich ilustrace. A pokud ani to nepomůže, postav se před zrcadlo a snaž se na sebe chvilku dívat z odstupu a zvesela. Každou část těla, vlastnost nebo drobnůstku přirovnej k nějakému zvířeti. Máš orlí nos? Vlčí pohled? Medvědí chůzi? Liščí obezřetnost a vychytralost? Neseš se jako páv? Zrcadlo nerozbíjej! Sedni si a čti. Nech chvilku pracovat fantazii, nebo maluj. Případně se koukni, jak se s bajkami vypořádali tví vrstevníci:

Asterix a Obelix v čase pandemie / výstava

Ani Asterixovo chytračení, ani Obelixova síla nestačily na vládní opatření a zákeřný coronavirus. Výstava obrázků, které jste malovali u příležitosti 60. narozenin této oblíbené komiksové dvojice v rámci tzv. Dne frankofonie, se na chodbách naší školy dlouhé pozornosti nedočkala. Vernisáž proběhla cudně a bez slavných hostů – nepřijel Gérard Depardieu jako nejznámější filmový Obelix, naše kočka Pavlína se nedočkala legendárního galského pejsánka Idefixe, zato nás nečekaně opustil tvůrce nesmrtelných postaviček, francouzský kreslíř Albert Uderzo. Protože už několik měsíců trčíme doma, nemohli jsme se nad vašimi výtvory, které stále zdobí chodby naší školy, potkat ani pobavit. No co už…

Naštěstí nám virtuální prostor jedniček a nul umožňuje vše napravit. Byla by škoda nechat vaše práce zapadnout. Vždyť se jich do soutěže sešlo ze šesti ostravských škol kolem 500! Všechny výtvory byly zajímavé. Někdy nápadem, jindy technikou. Někteří z vás si vyzkoušeli linoryt, jiní kresbu na tabletu, objevila se dokonce keramika. Rozdali jsme 15 cen, ale vystavili jsme i další zajímavé a inspirativní práce, které ukázaly, že komiks mladé výtvarníky prostě baví. Snad vás rozveselí i takto na dálku.

Smrt Římanům! Ať žijí stateční Galové! Zdraví a sílu zaručí jedině Panoramixův zázračný nápoj. K dostání v každé galské lékárně.


Den frankofonie I. část


Den frankofonie II. část