eduroam

logo eduroam

Federace eduroam je mezinárodní projekt zabývající se podporou mobility a roamingu v sítích národního výzkumu a vzdělávání (NREN). V České republice je tento projekt zastřešován sdružením CESNET. Naše škola se do projektu zapojila v roce 2023. Byl tak učiněn další krok ke zvýšení kvality zajištění studia a prestiže instituce.

Jeden účet. Kdekoliv.

Registrovaný účastník může používat tuto bezdrátovou síť (kdekoliv je dostupná) pomocí jednoho uživatelského účtu. Správu účtu provádí domovská (zřizující) organizace.

Použití roamingu je jednoduché – řádně nastavené zařízení účastníka se připojuje automaticky, jakmile je síť eduroam k dispozici; podobně jako funguje připojení k zahraničním sítím mobilních operátorů v rámci roamingu. Odtud také akronym: education roaming.

Služba je pro všechny účastníky zdarma.

Aktivace eduroam účtu

V eduroamu se používá uživatelské jméno sestávající ze dvou částí – samotného uživatelského jména a tzv. realmu. Za uživatelské jméno, na něž jste zvyklí z ostatních systémů školy, budete v rámci roamingu přidávat znak @ a realm jazgym.cz.

Nastavení uživatelských zařízení pro připojení k eduroamu

Pro bezpečné připojení k eduroamu nestačí jen zadat jméno a heslo. Musíte si nastavit i kontrolu certifikátů. Doporučený postup nastavení je pomocí aplikace geteduroam. Alternativně lze nastavení provést pomocí aplikace eduroam CAT (Configuration Assistance Tool; viz dokumentace na eduroam.cz) nebo ručně.

Doporučený postup nastavení (Android, iOS, Windows)

 1. Prostřednictvím adresy https://www.geteduroam.app/ si nainstalujte/stáhněte aplikaci geteduroam pro svůj operační systém (Android, iOS, Windows 64bit). Aplikace slouží pouze k jednorázovemu nastavení připojení, po dokončení nastavení ji lze odinstalovat/smazat.
 2. Spusťte aplikaci geteduroam.
 3. Budete vyzváni k výběru instituce, vyberte Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba, příspěvková organizace.
 4. Následně budete vyzváni k zadání přihlašovacího jména a hesla. Přihlašovací jméno zadávejte včetně @jazgym.cz; přihlašovací jméno a heslo je stejné, jako používáte do ostatních systémů školy. Tyto údaje se nikam neodesílají, slouží pouze pro vytvoření konfigurace v zařízení.
 5. Budete-li vyzváni k potvrzení uložení konfigurace WiFi či k připojení k WiFi, potvrďte.
 6. Nastavení je dokončeno.

Tento postup lze použít i mimo dosah sítě eduroam, tzn. nastavení lze provést např. doma. Průběh konfigurace viz https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/geteduroam.

Postup nastavení pro operační systémy Chrome OS, macOS, Linux a další

Postup nastavení pro další operační systémy viz https://www.eduroam.cz/cs/uzivatel/sw/uvod.

Ruční nastavení

Nelze-li použít doporučený postup nastavení (viz výše) ani eduroam CAT, můžete připojení nastavit ručně.

Pro ruční nastavení budete potřebovat následující informace:

 • název sítě (SSID): eduroam
 • protokol připojení: 802.1x
 • zabezpečení a šifrování: WPA2-Enterprise, AES
 • ověřování (metoda EAP): PEAP
 • vnitřní autentizační protokol (ověření fáze 2): MS-CHAPv2
 • radius server: addns.jazgym.cz
 • certifikační autorita: vlastní (kořenový certifikát ve formátu CER ke stažení; otisk SHA-1: ec02e9e4c795db3b5d0d2ac556d1dcbd02cf902d)
 • IP adresa je přidělována automaticky prostřednictvím protokolu DHCP

Pokryté prostory

eduroam je dostupný v hlavní budově školy a v přilehlé budově („domečku“).

Podpora

Uživatelé naší školy se mohou obracet na e-mail eduroam@jazgym.cz. Poskytovaná podpora se týká výhradně uživatelských účtů, nikoliv konfigurace uživatelských zařízení.

Návštěvníci s eduroam účtem by měli podporu hledat primárně ve své domovské instituce, tedy té, která jim poskytla účet.