Mezinárodní zkoušky a certifikáty

Když jazyky, tak pořádně

Úspěšná maturita není na naší škole primárním cílem, ale samozřejmostí. Nejen v jazycích se snažíme poskytovat nadstandardní servis. Jeho součástí je příprava k mezinárodním jazykovým zkouškám, které ti otevřou brány do světa zahraničních univerzit i velkého byznysu. Všechno začíná v našich hodinách a seminářích, které tě budou na zkoušky intenzivně školit. Na anglické FCE a CAE se u nás můžeš přihlásit, francouzské DELF a německé DSD se dokonce na našem gymplu přímo skládají. Rozjíždíme i přípravy na španělskou zkoušku DELE.

Počet složených zkoušek dosáhl ve školním roce 2019/2020 téměř čísla 120. Někteří gymnazisté si dokonce udělají zkoušky dvě – a získají tak dvě skvělé položky do životopisu. Jedna složená zkouška také nahrazuje maturitu z daného jazyka – takže z povinných čtyř maturitních předmětů máš najednou tři. A to už je úleva.

Že schválně nemluvíme o penězích? – Anglické zkoušky, to je pravda, levné nejsou, ale vyplatí se, a když se na ně přihlásíš přes náš gympl, dostaneš slevu. DELF je v řádech stokorun a DSD jsou dokonce zcela zdarma. A to nejlepší na konec: pokud si o to požádáš a škola získá dostatek financí, může ti zkoušku dokonce proplatit celou!

Všechno máš přehledně v grafu níže. Nárust počtu složených zkoušek přerušily restrikce spojené s pandemií a distanční výuka, ale věříme, a je to i vidět z aktuálních dat, že se zase brzy vrátíme k číslům z let 2019/2020, také vlivem velmi populárních seminářů. Jedinečnou příležitostí je pro tebe možnost přípravy přímo na gymplu – a zcela zdarma.

Je jasné, že není zkouška jako zkouška. To, jak dobře nějakou řeč umíš, určuje tzv. Společný evropský referenční rámec. Ten má šest stupňů (A1, A2, B1, B2, C1 a C2). A1 znamená, že umíš v jazyce pár vět, B1 je státní maturita, a když máš C2, přečteš si Shakespeara v originále. V posledních letech je stále běžnější, že žáci volí zkoušku na úrovni C1, a každoročně je i několik čtvťáků, kteří odcházejí s diplomem C2. Výsledky ze školního roku 2022/2023 mluví jasně (podívej se na diagram níže).

Kdybys chtěl o tom, jak zkoušky fungují, vědět víc, podívej se na níže uvedené odkazy.

Jazyk Zkouška Web
Angličtina FCE / CAE https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/qualifications/
Němčina DSD https://www.auslandsschulwesen.de/Webs/ZfA/DE/Deutsch-lernen/DSD/dsd_node.html
Francouzština DELF https://www.france-education-international.fr/diplome/delf-junior-scolaire?langue=fr
https://www.alliancefrancaise.cz/ostrava/-Predstaveni-zkousek-?lang=cs
Španělština DELE https://examenes.cervantes.es/es/dele/que-es