Náš žák v republikovém finále soutěže v německém jazyce Jugend debattiert international

30. 6. 2016

Čtyři nejlepší debatanti z České republiky předvedli v celorepublikovém finále rétorické soutěže napínavou debatu. Měli 24 minut na to, aby v debatě na téma: „Má Česká republika souhlasit s roční kvótou přijímání uprchlíků, pokud EU převezme náklady?“ přesvědčili své kolegy, porotu a diváky o svých postojích. Khoi Nguyen z Německé školy v Praze zaujal porotu řečnickými dovednostmi, schopností naslouchat ostatním a přesvedčivými argumety pro zavedení uprchlických kvót a stal se 12. celorepublikovým vítězem soutěže Mezinárodní debaty mládeže.

Společne s Kristýnou Přikrylovou z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně, která se umístila na druhém místě, bude zastupovat Českou republiku na X. Mezinárodním finálovém týdnu od 19. do 23. září v Praze. Tam se čeští finalisté utkají s vítězi z dalších zúčastněných zemí – Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska, Ruska a Ukrajiny – v souboji o mezinárodní titul.

Hosté celostátního finále konaného v sále Českého muzea hudby pozorně naslouchali debatě o kvótách a ocenili ji mohutným potleskem. Mezi diváky byli také čestní hosté jako německý velvyslanec Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven nebo náměstek ministryně školství Jindřich Fryč. Ve svém projevu soutěž ocenil těmito slovy: „Jsem pevně přesvědčený o tom, že projekt přispívá k rozvoji osobnosti mladých lidí, jejich samostatnosti a sebevědomí, a v budoucnu ještě hodně přispěje.“

Mezinárodní debaty mládeže se konají od roku 2005 na středních školách v deseti zemích střední a východní Evropy. Projekt nabízí svým účastníkům podněty ke kritické reflexi společensky a politicky významných témat a podporují tak jejich občanské vzdělávání. Debatování v němčině dále přispívá ke zlepšení jazykových znalostí studentů a aktivně je zapojuje do vyučování. Soutěž se v České republice koná již dvanáctým rokem. Letos se projektu zúčastnilo přes 470 studentů na 29 středních školách z celé republiky.

Prohlédnout si můžete také fotogalerii a tiskové zprávy v češtině i němčině.

Další informace o projektu Mezinárodní debaty mládeže:
německy: www.jugend-debattiert.eu
česky: www.goethe.de/prag
facebook: www.facebook.com/JugendDebattiertInternational

Související články


« zpět