Turistkami ve vlastní zemi

28. 4. 2019

Milí žáci, drazí profesoři, naše milovaná frankofonní veřejnosti, my čtyři hrdé zástupkyně JGPT, dvě žákyně z 4. E, reprezentantka z 3. A a paní profesorka Gracová, jsme se v pondělí 15. dubna i přes lákavou vyhlídku volného dne účastnily celorepublikového finále Soutěže v hlasitém čtení francouzské poezie v Hradci Králové.

Toto město nás opravdu všechny okouzlilo, protože jedině zde můžete narazit na všechny architektonické styly v jednom místě – v centru města. Co nás ale zaujalo nejvíce, byla překrásná budova Gymnázia Boženy Němcové, na jehož půdě jsme se my všichni milovníci francouzské poezie sešli. Byli jsme slavnostně uvítáni ředitelkou školy a pořadateli soutěže. Následně si účastníci, kteří zvítězili ve školních kolech – za naši školu to byla Kačka Žídková – vylosovali soutěžní text. Přípravě na jeho recitaci bylo vyhrazeno celé dopoledne. Během něj se každému zvlášť věnovali herec Éric Cénat a doprovázející profesoři. Ostatní účastníky mezitím čekal divadelní workshop, ve kterém si procvičili širokou paletu schopností od komunikačních dovedností až po kreativitu.

Následoval výborný oběd v kavárně Artičok. Děkujeme za něj sponzorům :). Po jídle si ti, kteří později odpoledne přednášeli své vylosované básně, naposledy vyzkoušeli interpretaci textu před Éricem Cénatem, který upozornil na možné poslední nedokonalosti a popřál mnoho štěstí před publikem. Po kratších proslovech docenta Univerzity Hradec Králové, organizátorky akce a také pracovnice MŠMT mohla už přehlídka začít.

Každý přednášející předvedl opravdu skvostný výkon. Všichni jsme si toto kouzelné poetické odpoledne užili a budeme na něj dlouho vzpomínat. Teď už také víme, že francouzština je něco, co mimo jiné spojuje stovky studentů od Ostravy až po Cheb. Děkujeme proto za tento nádherný den organizátorům akce i našim profesorům, kteří nám dali příležitost se soutěže účastnit a získat cenné zkušenosti, které už nám nikdo nevezme.

Eliška Stašová, Tereza Juráňová a Kateřina Žídková

Související články


« zpět