Krocení literární múzy

19. 2. 2019

V úterý 12. února 2019 jsme se spolu s vybranými studenty 1. A, 2. A, 3. B a 3. C pokoušeli „zkrotit literární múzu“. Na workshopu pořádaném Památníkem písemnictví na Moravě nám jedna z pracovnic Muzea Brněnska, paní Andrea Procházková, ukázala možnosti, jak kreativně přistupovat k psaní uměleckého textu. Dostali jsme různé, vesměs krátké úkoly, které v nás měly probudit fantazii, ukázat způsob, jak při sestavování textu zapojit naše smyslové vnímání, jak pracovat s dialogem, jak správně volit titul povídky apod. Možností, jak upoutat pozornost čtenáře, je nespočet a my jsme si mohli díky workshopu uvědomit, které z nich zpravidla dobře „fungují“ a my bychom je dokázali ve vlastním textu použít.

Tématem všech poutavých úkolů workshopu byla voda, tedy stejné téma jako má letošní ročník soutěže Skrytá paměť Moravy, jejíž doprovodnou, motivační součástí workshop byl. Studenti si se zadaným tématem poradili dobře, jak ostatně svědčí krátká ukázka textu, v němž se pisatelé měli zaměřit na postižení sluchových, hmatových a čichových vjemů:

„Kdo je za vodou? To slyším meluzínu? Ne, v hlavě mi zní Vltava a s každým krokem, kdy se mi do nohy zabodl kus protivného a ostrého štěrku, slyším další úder klavíru, protože ano, umím přece chodit v rytmu hudby. Levá hraje akordy, pravá melodii. Jdu dál, akord sem, akord tam, a se stoupajícím zápachem ryb a bůhví čeho ještě je ze Smetany najednou Beethoven…“ (Alice S.)

Děkujeme paní doktorce Procházkové za výborně připravený workshop i citlivé a motivující vedení našich studentů. Kdoví – možná mezi nimi seděli budoucí spisovatelé…

Plakát (PDF)

Mgr. Jana Myslikovjanová

Související články


« zpět