Krakovská část VIII. ročníku česko-polské studentské výměny

11. 11. 2019

Ve dnech 22.–24. října 2019 se uskutečnila první část VIII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Vzhledem k 30. výročí sametové revoluce byla akce zaměřena zejména na události roku 1989 v Polsku a Československu. Nabídla účastníkům setkání s polskou historií, Krakovem, jeho památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra. Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.

V následujícím textu popisují studenti a studentky Jazykového gymnázia Pavla Tigrida svůj pohled na exkurzi:

Naše cesta započala odjezdem z hlavního nádraží o půl deváté ráno. Hned po příjezdu do Krakova (kolem poledne) a po našem ubytování v hostelu Mundo proběhlo první setkání polských a českých studentů. Společný oběd a následná procházka po městě upevnily naše vztahy a pomalu jsme začali zjišťovat, že nejsme zase tak odlišní, a přátelství začala kvést. Navštívili jsme hrad Wawel, historické tržiště Sukennice, budovu Jagellonské univerzity Collegium Maius, bránu Barbakan a Floriánskou bránu. Zastávky byly vybírány tak, aby nás naši polští kolegové poučili o místech spjatých s událostmi v Polsku roku 1989, kdy padl komunistický režim. Všechna místa nás zaujala jednak architekturou, jednak atmosférou, která byla díky obyvatelům města velice příjemná. Čtvrteční program jsme zakončili prvním večerním rozchodem po městě a večeří.

Hned po probuzení jsme se občerstvili vydatnou snídaní a poté jsme se vydali do japonského centra Manggha, kde jsme se naučili základy kaligrafie. Následně jsme navštívili výstavu obrazů, které se pyšnily nádhernými detaily a byly vskutku jedinečné. Strávili jsme příjemný večer s polskými studenty u dobrého jídla. Museli nás ale opustit a my jsme se vydali do podzemního muzea středověku, které nás nadchlo svým unikátním zpracováním. Viděli jsme jak archeologické nálezy, tak moderní projekce. Po náročném dni jsme se vrátili nočním Krakovem do svých pokojů.

Třetí den našeho pobytu začal tradičně výbornou snídaní v našem hostelu. Poté jsme se vydali do bývalého, nacisty zřízeného židovského ghetta v Krakově, kde jsme se setkali s naším průvodcem Adamem Musialem, odborníkem na slovo vzatým, jenž nás ghettem provedl a ve stručnosti vysvětlil pohnutou historii této části města mezi lety 1939 až 1943. Prošli jsme například kolem tehdejšího dětského domova, zdi oddělující ghetto od zbývající části města a zastavili jsme se na náměstí s nápaditým památníkem ve formě symbolicky rozmístěných židlí. Poté následoval oběd, po něm shrnutí a zhodnocení celého projektu a nakonec cesta domů.

Záštitu a partnerství nad setkáním převzali

Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR (akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra).

Organizační tým

Marcel Mahdal: učitel ZSV a dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba
Paweł Rogala: učitel angličtiny na VII. prywatnem liceum ogólnokształcącem im. Mikołaja Reja

Související články


« zpět