Evropské jazyky v 2. A

18. 10. 2018

Dne 26. září se už léta slaví Evropský den jazyků a to jsme si jakožto třída jazykového gymnázia rozhodně nemohli nechat ujít! Je sice pravda, že s angličtinou se dnes člověk nikde ve světě neztratí (a my se jí ve vyučovacích hodinách každý den pilně věnujeme), bylo ale velmi zajímavé a poučné se protentokrát dozvědět i něco málo o každém z jazyků, kterými se dnes v Evropě hovoří.

Využili jsme tedy šance vypracovat referát, respektive kartu s informacemi o námi zvoleném cizím jazyku, o kterém jsme v mnohých případech nevěděli dočista nic – snad jsme jen znali zemi, pro kterou je typický – a naši práci jsme v nejbližší hodině angličtiny odprezentovali. Tyto karty jsou v naší třídě (učebna č. 37) vystaveny k nahlédnutí, a můžete tedy i vy přijít a něco zajímavého se o evropských jazycích dozvědět, případně se naučit několik nových slovíček či základních frází, které využijete při cestování po Evropě.

V rámci tohoto tématu jsme absolvovali celou řadu aktivit. Vyzkoušeli jsme si například vyslovovat palindromy – ty určitě znáte, jsou to věty či slova znějící stejně bez ohledu na to, přečteme-li je od začátku či od konce; patří mezi ně známé české „Kobyla má malý bok” nebo „V elipse spí lev”. Dále jsme se zapotili u roztodivných jazykolamů, vypsali jsme si přísloví, slova a fráze, jež nás zaujaly, nebo ty, které jsme shledali velmi potřebnými pro naše budoucí cesty do zahraničí… A hlavně jsme se nasmáli a znovu s úžasem zjistili, jak jsou si jazyky, které teď už mnohem lépe známe, navzájem v tolika ohledech podobné, a přesto stále zůstává každý z nich, a to do posledního, unikátní.

Velmi děkujeme naší paní učitelce Broukalové, která svými znalostmi mnohdy doplnila ty naše a také pro nás celý projektový den přichystala tak, aby byl hezký a zábavný.

Aneta Roztomilá, 2.A

Související články


« zpět