O brexitu s Erikou Kadlčíkovou

19. 4. 2021

Zajímá vás, jak brexit změnil život ve Velké Británii? Jak prožívali přípravy na odchod sami Britové? Jak pociťují jeho dopady? Jak se změnily podmínky studia na britských univerzitách pro zahraniční studenty? O tom všem se debatovalo francouzsky v jedné z únorových hodin zeměpisu v 5. E.

Videokonferenci vedla bývalá studentka našeho gymnázia Erika Kadlčíková, která v současnosti studuje na Edinburské univerzitě. Představila studentům brexit z britského pohledu a popsala, jak se studuje na nejznámější skotské univerzitě.

Erika detailně vysvětlila vlivy brexitu na různé oblasti ekonomického a společenského života – na cestování, systém na hranicích, obchod apod. a mluvila také o politické části brexitu – o referendu, o politických stranách a domlouvání odchodu. V další části se zaměřila na podmínky studia pro studenty před a po ukončení členství Velké Británie v Evropské unii a podrobně srovnala, jak se postupovalo dřív a jak se má postupovat nyní. V poslední části zasvěceně odpovídala na naše otázky například ohledně toho, co si Britové myslí o brexitu teď a jestli by pro něj hlasovali znovu.

Studenti se v hodině dozvěděli opravdu hodně zajímavého. Někteří mohli navíc získat inspiraci pro své budoucí studium i řadu užitečných rad, pokud se rozhodnou napodobit Eriku a studovat ve Spojeném království. Přednáška byla obecně hodně poučná a myslím, že si z ní každý z naší třídy něco odnesl.

Související články


« zpět