Německy o matematice? Žádný problém!

16. 3. 2021

„Matika je stres.“ – „Ale matika je důležitá v našem životě.“ – „Nepotřebujeme tolik hodin matiky, protože už není povinná u maturity.“ – „Ale někteří studenti chtějí skládat maturitní zkoušku z matiky.“

Takové a mnohé jiné argumenty jsme mohli zaslechnout (samozřejmě v němčině) ve dvou paralelně vedených debatách našich mladých germanistů, které se konaly 11. března v rámci projektu Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa. Tentokrát na palčivé téma: Měl by být počet hodin matematiky na našem gymnáziu snížen?

Třeťačky Dominika Němcová a Tereza Vojvodíková bojovaly v téměř půlhodinové online diskuzi za snížení počtu hodin obávaného předmětu, zatímco Rafaela Prousali Karademitrou a Lucie Hurníková obhajovaly jeho význam a užitečnost. V podobném souboji se argumentačně střetly dvojice studentů 2. C: Tomáš Dámek a Marek Stříbný proti Tereze Rykalové a Lorraine Vivienne Kaluscha.

Hodinová dotace matematiky na naší škole představuje pro mnoho studentů 3. a 4. ročníku stále aktuální problém. Účastníci se sice nedobrali kýženého výsledku, ale všichni se ve férové výměně názorů pokusili přesvědčit protistranu o svém postoji, a naživo si tak vyzkoušeli umění argumentace v cizím jazyce.

Na tomto projektu, který je známý pod zkratkou JDI a který probíhá ve čtrnácti evropských zemích, se podílejí žáci našeho gymnázia už více než 10 let. Držíme jim palce a přejeme postup do dalších kol soutěže!

Související články


« zpět