Námořní výprava do Skotska 2023

9. 10. 2023

Začátek nového školního roku si letos studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida zpestřili hned dvěma studijními vzdělávacími zájezdy do Velké Británie. V prvním zářijovém týdnu vyjeli třetáci do Anglie a poslední týden v září vyrazilo čtyřicet pět zdatných cestovatelů na námořní výpravu do Skotska. Tuto zemi prozkoumali na souši i po vodě, dozvěděli se mnoho zajímavého o skotské historii, naučili se základy gaelštiny, poznali agendu skotského parlamentu. Ostatně o podrobnostech si můžete přečíst v článku níže, ale některým se mimo jiné zaručeně podařilo vyfotit lochnesskou příšeru či naučit se létat jako Harry Potter. Všichni účastníci zájezdu však byli historií, krásou a srdečností obyvatel této země doslova uchváceni a navzdory náročné cestě, kterou jsme si krátili prezentacemi, vědomostními kvízy a zpěvem skotských písní, na společné zážitky nikdy nezapomeneme.

Mgr. Karin Broukalová

Námořní výprava do Skotska očima studentů

Dlouhá cesta za moře, kultura, historie a přírodní krásy – to vše a mnohem více byla výprava za poklady nejsevernější části Spojeného království

V sobotu 23.9.2023 podnikla početná skupina tygřích dobrodruhů v doprovodu Mgr. Karin Broukalové, Mgr. Simony Brothánkové a Mgr. Barbory Krejčové náročnou cestu do kraje dudácké hudby, kiltů a whisky – do Skotska. Naše výprava vedla přes Amsterdam, kde jsme strávili neděli objevováním zdejších historických budov a malebných uliček jak na souši, tak i během plavby po amsterdamských kanálech. (P.S. Všichni jsme ve zdraví přežili místní cyklisty.) Večer jsme se nalodili na trajekt mířící přes moře k Britským ostrovům.

Po vylodění v severoanglickém městě Newcastle jsme zamířili k Andělu severu, dvacet metrů vysoké soše upomínající na průmyslovou tradici regionu. Po této krátké přestávce pokračovala naše cesta dále na sever. A téměř po dvoudenním putování… Fàilte gu Alba! Vítejte ve Skotsku! Tento nápis nás oficiálně přivítal na anglicko-skotských hranicích, odkud jsme se vydali k tajemné Rosslyn Chapel, proslavené knihou a filmem Šifra mistra Leonarda. První den na skotském území byl zakončen zastávkami u soch bájných Kelpies a u unikátního lodního výtahu The Falkirk Wheel. Poté už se vyčerpaní Tigriďáci rozdělili k prvnímu večeru v hostitelských rodinách.

Následujícího dne jsme se vypravili do skotského hlavního města, Edinburghu. Atmosféra tohoto kamenného města na nás nejprve dýchla z výšky, když jsme vystoupali na Calton Hill a celý Edinburgh se rozkládal pod námi. Následně jsme se vydali k Holyrood Palace, navštívili budovu Skotského parlamentu a pak naše kroky směřovaly po ulici The Royal Mile k Edinburgh Castle, jenž ve svých zdech ukrývá skotské korunovační klenoty a kámen Stone of Destiny. Studenti měli poté možnost prozkoumat zákoutí (a obchody) Edinburghu po svém v rámci odpoledního rozchodu.

Středa se nesla ve znamení skotské přírody. Vyrazili jsme do nitra Highlands, skrz půvabné údolí Glencoe s horskými říčkami a vrchy porostlými travou a vřesy, dále do městečka Fort William na úpatí nejvyššího vrcholu Spojeného království Ben Nevis, a nakonec do Fort Augustus na břehu jezera Loch Ness, po kterém jsme se také plavili. Legendární Nessie jsme sice nespatřili, ale naskytla se nám spousta krásných pohledů na okolní krajinu.

Předposlední den byla na programu návštěva pobřežního města St Andrews. Kromě třetí nejstarší univerzity v Británii jsme zde viděli také zřícený saint-andrewský hrad a ruiny kdysi největší skotské katedrály z období středověku. Odpoledne nás čekal výstup k Wallace Monument, památníku skotského národního hrdiny Williama Wallace, tyčícího se nad městem Stirling, a poté prohlídka samotného města a hradu.

Závěrečným bodem zájezdu byl páteční výlet na majestátní Alnwick Castle, známý z filmů o Harrym Potterovi. Zájemci se mohli zúčastnit hodiny létání na koštěti či se projít po rozsáhlých zahradách. Někteří doslova riskovali svůj život, když se po boku průvodce odvážili vstoupit do Poison Garden, zahrady s pouze jedovatými rostlinami. Tímto výprava do Skotska skončila a účastníci se vydali na cestu zpět domů.

Věřím, že si všichni ze zájezdu odnesli krásné vzpomínky, ať už na dny strávené výlety, či na dlouhé přejezdy zpříjemněné skotskou hudbou a studentskými referáty.

Karolína Vajdová, 4.A

Související články


« zpět