„Je sais faire en français“ – nový ročník festivalu pro francouzštináře je tu!

7. 2. 2022

Pokud dokážeš natočit zajímavé video a troufneš si k němu připojit vtipný komentář ve francouzštině, je tato soutěžní přehlídka určená právě pro tebe! Pro inspiraci si můžeš přečíst, jak v minulém školním roce procházel tímto kláním David Slavík ze 4. E.

Pozvánka (PDF)

Neváhej a toč!

Celostátní studentskou soutěž Je sais faire en français, do které jsem se rozhodl loni v březnu přihlásit, pořádalo Gymnázium Josefa Božka v Českém Těšíně. Se soutěžním tématem „Procházka po mém rodném městě“ mě seznámily profesorky našeho gymnázia. Chtěl jsem se akce zúčastnit, protože jsem cítil, že jsem se ve francouzštině posunul o velký krok a hodně mě tento jazyk bavil (a stále baví). Jednalo se o formu videa, což mi vyhovovalo, protože jsem se hodně zajímal o střih videa a střihací program jsem dobře znal. 

Celkem bylo přihlášeno 40 skupin tvořených 1–3 členy, ale klasifikovalo se pouze 38 skupin. Soutěž se skládala ze základního kola a finále. Svou práci jsem rozvrhl na tři části: napsání scénáře, natočení videa, jeho sestříhání a dabování. Napsání scénáře trvalo týden, následné natočení videa zabralo jedno dopoledne a stříhání bylo hotové za dva dny. Paní profesorka Andrea Šteflová z gymnázia v Českém Těšíně mi k soutěži pravidelně dodávala potřebné informace. Termín odevzdání soutěžního videa byl stanoven na 31. března a já jsem svou práci s malými komplikacemi stihl odevzdat. S jejím výsledkem jsem byl spokojen. Úroveň francouzštiny se mi nezdála špatná (chybičky se našly), střih se povedl a na zpracování prvotního nápadu jsem byl hrdý. Byla to velká a těžká práce, ale ta obrovská zkušenost za to určitě stála. 

Po týdnu očekávání jsem obdržel od paní Šteflové e-mail, z něhož jsem s radostí vyčetl, že mé soutěžní video s číslem 13 postupuje do velkého finále. I když bylo mým cílem spíše vytvořit něco zajímavého, realizovat se nebo se někam posunout, zavládlo nadšení a spokojenost. Nakonec jsem se celkově umístil na 12. místě, upřímně mě ale více zaujalo poděkování paní Šteflové za účast a ocenění mé francouzštiny. 

Soutěž byla pro mě obrovskou zkušeností a už se těším na její další ročník. Zvlášť bych chtěl poděkovat profesorkám Mgr. Daně Gracové a Mgr. Marii Tomáškové. 

David Slavík, 4. E

Soutěžní video (YouTube.com)

Tabulka výsledků – finále

Související články


« zpět