Jazgym na Mezinárodní vesmírné stanici

21. 11. 2022

Ve školním roce 2021/2022 se našim studentům Antonínu Marenovi a Benediktu Kovalskému pod vedením vyučující fyziky RNDr. Libuše Švecové, Ph. D., podařilo úspěšně zapojit do mezinárodní soutěže ASTRO PI MISSION SPACE LAB.

Cílem soutěže bylo navrhnout experiment, který by proběhl na počítačích Astro Pi na Mezinárodní vesmírné stanici ISS ve vesmíru. Do soutěže se přihlásilo přes 799 týmů. Pouze 299 týmů z 23 zemí realizovalo experiment na ISS. Návrh našich studentů porotu zaujal, a proto byli vybráni k zapojení do soutěže. Následně obdrželi rozložený počítač Astro Pi. Na tomto počítači vytvořili program, který byl odeslán do Evropské kosmické agentury ke kontrole. Během května proběhl náš tříhodinový výzkum na ISS. Protože řešení klimatických změn je jednou z priorit, které lidstvo řeší, porovnávali naši studenti množství oblačnosti nad pevninou a oceány. Na základě fotografií, které získali ze stanice ISS, provedli srovnávací analýzu.

Našim studentům blahopřejeme! Video naší Země, které studenti vytvořili z fotografií z ISS, je možno zhlédnout na školním kanálu YouTube.

Související články


« zpět