Interview s oceněnou fotografkou domovem z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě

1. 3. 2021

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida se v posledních letech zaměřuje na rozvíjení talentu našich studentů, a to nejen po stránce jazykové. V letošním školním roce jsme motivovali naše studenty k účasti na různorodých soutěžích. Letos poprvé se naše studentka Tereza Černíková ze 6.E zúčastnila umělecké soutěže Objektiv 2020, pořádané Střediskem volného času Ostrava, s tematikou „Můj kraj“ v sekci fotografie v kategorii pro SŠ, a získala druhé místo v krajském kole.

Jak jste se o soutěži dozvěděla?

Do školy nám přišla nabídka ze Střediska volného času Ostrava, že pořádají uměleckou soutěž a hledají zájemce. O této možnosti jsem se dozvěděla přes pana profesora A. Mazurka, který mi o ní řekl, a já se rozhodla zkusit své štěstí.

Máte s fotografováním nějaké zkušenosti?

Ano, fotografování se věnuji už několik let. Poslední dobou se zajímám i o analogovou fotografii, ve které bych se chtěla zlepšovat, je to úplně jiný pocit.

Jaký je příběh za vaší oceněnou fotografií?

Fotografii jsem pořídila během workshopu v Dolní oblasti Vítkovice před třemi lety na podzim. Sešla se nás malá skupinka nadšenců a využili jsme možnosti zdarma vyzkoušet profesionálnější či dražší fotoaparáty, ke kterým by se těžce dostali. Workshop byl pořádán Megapixelem, jejichž pobočka sídlí hned vedle zastávky Karolina v centru Ostravy. Co se týče samotné fotky, tak ta vznikla spontánně hned po začátku kurzu, když jsme ještě všichni stáli vedle sebe. Všimla jsem si, že podzimní slunce nám dělá krásné stíny a rozhodla jsme se toho využít a pořídit fotografii. Proto také název Stíny podzimu v DOV.

Kolik soutěžících se ve vaší kategorii zúčastnilo?

Kvůli pandemické situaci jich nebylo mnoho, kromě mě se soutěže zúčastnilo dalších 13 lidí z celé republiky.

Jak vypadala vítězná fotografie?

Krajské i celostátní kolo vyhrál Martin Kožaný ze SŠ Odry s černobílou fotografií s názvem Rozjímání u svaté Anny.

Dostala jste za umístění i nějakou cenu?

Každý, kdo se umístil na stupních vítězů, dostal nějakou cenu, která by mu měla usnadnit další kreativní činnost, jako např. stabilizátor, zelené plátno, výtvarné potřeby, a plno dalších cen. Balíček přijde do školy, takže já ještě nevím, co jsem dostala.

Byly pro účastníky soutěže připraveny i nějaké akce?

Ano, spousta. Mělo proběhnout slavnostní udělování cen a plno různých zajímavých workshopů, ale bohužel kvůli nynější pandemické situaci musely být akce zrušeny, což mě mrzí.

Související články


« zpět