Grand Prix pro Elišku

16. 6. 2017

Poslední květnový týden byl úspěšný nejen pro naše účastníky celostátního kola ve francouzské konverzaci, ale také pro Elišku Vaňkovou, čerstvou maturantku a nyní již absolventku evropské sekce Jazykového gymnázia Pavla Tigrida.

Dne 31. 5. se zúčastnila historicky prvního finále Soutěže v hlasité četbě francouzské poezie ve Francouzském institutu v Praze, kam postoupila jako vítězka kola regionálního. Na finále do Prahy byli pozváni paní Florence Saint-Ygnan, atašé pro francouzský jazyk a autorkou soutěže, také všichni účastníci školního kola.

Báječný den začal příjemnou cestou Regiojetem do hlavního města. Po obligátním focení „u koně“ jsme byli všichni přijati ve Francouzském institutu, kde proběhlo zahájení soutěže. Každý soutěžící si nejprve vylosoval svůj soutěžní text a pak se odebral do tvůrčí dílny, kterou vedl francouzský herec a režisér Éric Cénat. Pod jeho vedením se studenti učili tajům jevištní řeči a uměleckého projevu. Ani studenti, kteří obsadili v regionálních kolech druhé a třetí místo – z naší školy to byla Nela Segarová a František Bešta, nepřišli zkrátka. Odměnou za jejich umístění byla účast na workshopech s podobnou náplní, které vedly mladé herečky pražských divadel Kateřina Janečková a Klára Cibulová.

Během dvouhodinové polední přestávky měli soutěžící možnost, za podpory „koučů“ – učitelů francouzštiny, nacvičit si interpretaci svého vylosovaného textu. Další půlhodina byla věnována inscenaci poetického pásma pod vedením Érica Cénata. Ostatní studenti si mezitím dopřávali toulky Prahou.

V Institutu jsme se opět sešli v 14:30 hod. a v Kině 35 se jako diváci zúčastnili soutěže. Porotě předsedala patronka soutěže, paní Chantal Poullain, dalšími členy poroty byli Éric Cénat a divadelní režisér a herec Jaromír Janeček. Byli jsme svědky úžasného představení, všichni soutěžící podávali jedinečné výkony. A Eliška? Ta dokázala zaujmout porotu svou interpretací básně Charlese Baudelaira „L’invitation au voyage“ nejvíce a v konkurenci soutěžících z třinácti gymnázií zvítězila. Její pojetí tohoto krásného textu bylo úchvatné. Posuďte sami.

Mgr. Dana Gracová

Související články


« zpět