Do Brodu za Komenským

29. 6. 2021

Napínavá cesta, rákoskou přes prsty, pohled do studny vědění i pohnuté osudy místních židů. Taková byla exkurze prváků v Uherském Brodě.

Poslední pátek tohoto školního roku se vydal výběr studentů 1. ročníku po stopách Jana Amose Komenského. Akci zaštítili zkušení pedagogové J. Myslikovjanová, M. Mahdal a D. Vaculík. Cestu z Ostravy provázela četná zpoždění vlaků způsobená předchozími silnými bouřkami. Vždyť neuběhlo ani dvanáct hodin od chvíle, co se několika vesnicemi nedaleko Uherského Brodu prohnalo ničivé tornádo. V samotném Brodě připomínaly katastrofu pouze popadané větve uzavřeného parku.

V první části exkurze okusili studenti namačkaní do mrňavých lavic školní atmosféru 17. století, někteří dokonce na vlastní kůži otestovali i dnes již nepovolené tělesné tresty. Samozřejmě nahlédli do „dílny“ Učitele národů a vyzkoušeli si několik jeho „zlepšováků“. Místo klečení na poleni aktivní práce s obrázky, místo biflování praktické směřování výuky. V další části prošli účastníci exkurze muzejní expozici věnovanou pestrému životu tohoto významného Moravana, jeho pedagogickému a literárnímu dílu i dějinám 17. století.

Po přestávce se ponořili do skryté historie uherskobrodských židů za druhé světové války. To vše během procházky městem s pomocí mobilní aplikace IWalk a pod vedením M. Mahdala a zasvěcených průvodců.

To už ale pomalu nastal čas myslet na zpáteční cestu. Vzhledem k tomu, že České dráhy zrušily plánovaný spoj Polonia bez náhrady, bylo jasné, že se zpoždění znovu nevyhneme. Naštěstí jsme mohli využít schopností odborníka na cestování po železnici Ondřeje Mikuláška z 1. A. Studenti tak mohli vyskákat z vlaku na svinovském nádraží sice až po šesté hodině, zato s pocitem příjemně a smysluplně stráveného dne.

Mgr. David Vaculík, Ph.D.

Související články


« zpět