Bretaňský den

15. 1. 2019

Tradice jsou krásná věc. Vycházejí z pozitivních životních zkušeností, a proto mívají nadčasové hodnoty, které lidé ctí a snaží se jim dostát. Takovou tradicí se postupně stává námi všemi oblíbená událost „Bretaňský den“.

Všechno začalo před několika lety, kdy byly našim studentům doslova šťastným řízením osudu nabídnuty díky hostujícímu učiteli na Ostravské Univerzitě panu Le Blancovi pracovní a studijní stáže v překrásné, fascinující Bretani. Zpočátku jsme nevěřili, že je to pravda, brzy jsme však poznali, že sen se stal skutečností. Výjezdy do Bretaně se od samého začátku těšily velké oblibě a proměnily se v tradici, která se hrdě zařadila do širokého vějíře aktivit nabízených francouzskou sekcí našeho gymnázia. To je také důvod, proč se letošního tříměsíčního výjezdu (červen–září ) zúčastnilo hned třináct studentů.

Stáže jsou pro studenty velkou výzvou hned z několika důvodů. Jedná se totiž o stáže pracovní zasazené do kontextu kulturně-poznávacího s důrazem na rozvoj mezilidských vztahů. Jednoduše řečeno, stážisté zde jedou pracovat a získají tím cenné zkušenosti z oblasti francouzského profesního světa. Ponoří se do slovní terminologie, kterou již nikdy nemusí hledat v učebnicích, a odhalí zákulisí francouzského podnikání. Domů se vrátí s cennými zkušenostmi jak praktickými, tak znalostními. Ti, kteří pracovali v restauračních zařízeních, se stanou doslova mistry v přípravě mnohých, pro nás méně či úplně neznámých pokrmů. Nesmíme zapomenout, že volné dny studenti často využívají k cestování a poznávání různých koutů Bretaně i jiných pro ně dostupných částí Francie. V neposlední řadě je nutné zmínit bohatství spojené s uzavřením nových přátelství, která studentům zajistí dlouholetou, ne-li celoživotní propojenost s francouzskou kulturou a jazykem.

„Bretaňský den“ je vždy krásnou tečkou za aktuální stáží a zároveň výzvou pro její další uchazeče, kteří chtějí také zažít něco tak výjimečného jako jejich starší kamarádi. Na ten letošní byli přizváni nejen mladší žáci a cenní hosté, mezi nimiž byli také zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kteří samotnou realizaci projektu významně podpořili, ale dostavila se také televize Polar, která tuto akci dne 19. 9. 2018 zdokumentovala. Ti, kdo by si záznam chtěli prohlédnout, uvidí studenty, kteří prezentují své zkušenosti na půdě školy za pomoci počítačové prezentace, komentované ve francouzštině s překladem do češtiny; to vše na pozadí fotografické výstavy. Z té letošní vyzařuje obzvlášť velká dávka energie, neboť zachycuje francouzské veselí bezprostředně poté, co fotbalisté Francie získali titul mistrů světa…

V sobotu 15. 12. 2018 studenti zopakovali „Bretaňský den“ ve vzdělávacím centru Pant v Ostravě. Tato repríza byla tentokrát určena veřejnosti a dostavili se také rodiče zúčastněných žáků. V průběhu prezentací studenti připravovali pro hosty francouzské palačinky nasladko či naslano a také jsme ochutnali africký nápoj „bissap“ z rukou studentů 6. E, kteří strávili tři měsíce prací v africkém baru. Po slavnostním ukončení večera, kterého se ujala paní ředitelka Ing. Monika Kocháňová, jsme si všichni popřáli krásné Vánoce a rozjeli se do svých domovů s pocitem dobře vykonané práce.

Těšíme se na další zážitky v duchu nedávno vzniklé bretaňské tradice na naší škole!

Mgr. Klára Habboudji

Očima studentů

Účastníci stáže v Bretani dostali podruhé možnost prezentovat svůj pracovní pobyt, tentokrát pro širokou veřejnost. Akce se konala v Centru Pant sobotního podvečera, 15. prosince.

Uvedení večera se ujala profesorka francouzštiny Klára Habboudji. Za zorganizování prezentace děkujeme paní profesorce Trochut a paní ředitelce za účast.

Kromě čtyř prezentací měli lidé možnost ochutnat pravé Bretaňské galety, neboli slané palačinky z pohankové mouky, připravované samotnými studenty. Netradičním nápojem večera byl africký Bissap z ibišku a máty, který namíchali dva stážisté podle receptu získaného v průběhu jejich letního účinkování v La Gacilly.

Všem zúčastněným moc děkujeme a těšíme se na zážitky našich mladších nástupců.

Bisous, 6.E

Související články


« zpět