Akademie Díky, že můžem 4: Jak změním svět?

30. 5. 2025

Ve dnech 16.–18. května jsem se zúčastnila posledního víkendu Akademie Díky, že můžem. Tenhle celoroční vzdělávací program pro středoškoláky se tentokrát zaměřil na budoucnost, spolupráci a celkové zhodnocení všech předešlých setkání.

Páteční program začal na lávce Holka, kde jsme se pomocí originálních zábavních her věnovali tématu spolupráce. Poté jsme se přesunuli do prostoru Spojka Karlín, ve kterém proběhl veletrh možností. Každý si našel něco, co ho zajímá. Byl to prostor plný neziskových organizací, projektů a iniciativ. Celkově tam bylo 30 organizací, například Amnesty International, Člověk v tísni, ADRA, Paměť národa, Milion chvilek pro demokracii. Nechyběly ani organizace zaměřené na příležitosti a projekty, jako jsou DofE, Discover a Dům zahraniční spolupráce. Také byla možnost vyfotit se a snímek použít do svého životopisu a následně ho zkonzultovat s poradcem. Po veletrhu následovala panelová debata o trendech, které formují naši budoucnost a současnost. Témata diskuse byla umělá inteligence, migrace, trh práce nebo vzdělávání. Diskutovala Pavlína Louženská z Google for Startups, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a Otto Eden z České spořitelny.

V sobotu jsme se ponořili do oblasti osobní typologie, což navazovalo na úplně první akademii a reflektovalo, kam jsme se za ten rok posunuli. Hodně mě zaujala i myšlenka, že každý z nás přemýšlí jinak dlouho a upřednostňuje některé z fází nad jinými. Následně jsme hráli hru, ve které každý z účastníků dostal papír s jedním slovem. Společně jsme pak museli poskládat smysluplné věty. Poté následoval workshop „Spolupráce sám se sebou“ s Antonínem Svobodou, který nám ukázal, proč je důležité dát si pauzu, jak pracovat s nejistotou a jak si „vymaxovat mozek“. Odpoledne patřilo prezentaci celoročních projektů. Představila jsem práci našeho školního ekotýmu v rámci zvelebení školní zahrady. Ostatní účastnici taky prezentovali své inspirativní nápady, a to ať už zlepšení školního parlamentu, dostupnosti menstruačních pomůcek na školách, prosazení veganské stravy na škole, založení organizace za lidská práva, nebo uspořádaní swapu oblečení.

Poslední den akademie na nás čekalo ceremoniální předávání diplomů Univerzity Karlovy o absolvování celoživotního kurzu Akademie Díky, že můžem. Ceremonie byla plná emocí a vzpomínek. Následovaly 12. narozeniny spolku, které byly doprovázeny hudbou a inspirativními debatami.

Akademie mi pomohla nejen více si věřit a lépe pracovat sama se sebou, ale i pochopit, že také malé kroky mohou vést ke změně. Potkala jsem spoustu inspirativních lidí, objevila nové příležitosti a zaměřila se na důležitá témata. Jsem vděčná, že jsem mohla být součástí něčeho takového. Děkuji organizátorům i své škole za podporu.

Nikol Hermannová, 2. C

Související články


« zpět