Země je kulatá! ZRUŠENO

9. 9. 2022

Naše škola se rozhodla jako jediná v českých luzích a hájích připomenout 500. výročí obeplutí Země portugalským mořeplavcem F. de Magalhãesem happeningem Země je kulatá, který se uskuteční v pátek 16. září 2022 ve vlnách a na březích řeky Ostravice.

Před pěti sty lety dorazila do Sevilly poslední loď velké Magalhãesovy výpravy s osmnácti zuboženými lidmi na palubě. Mezi nimi byl Antonio Pigafetta, autor šokující Zprávy o první cestě kolem světa (1524). Zcela mimořádné dílo dnes téměř nikdo nezná. Také Marco Polo, James Cook či tak řečený Mandevilla zanechali po svých cestách literární díla vysokých kvalit. U příležitosti epochálního výročí první cesty kolem světa uskutečníme symbolickou plavbu po řece Ostravici, kterou zakončíme četbou ze záznamů těchto dávných mořeplavců. Průvodci nám budou básník Petr Hruška a literární badatel Roman Polách.

Vzhledem k charakteru akce je potřeba se k účasti na plavbě či vítání námořních dobrodruhů registrovat. Školní rozvrh bude v tento den patřičně upraven.

Registrační formulář vyplňte nejpozději do soboty 10. září 18:00 hod.

Plavba se podniká na vlastní nebezpečí. Koření, zlato, drahé kameny a textilie z objevených území budou spravedlivě rozděleny podle zásluh posádky.

Proti kurdějím nasadíme vitamín C a iontové nápoje. Plavci či suchozemci nechť se k akci vybaví patřičným oděvem, transparenty, vlajkami (španělskou či portugalskou), mávátky a vhodnými doplňky sloužícími jako dary pro divošské obyvatelstvo (zrcátka, barevné knoflíky, korálky apod.)

Těšíme se na vás!


Magalhãesova loď Viktoria na detailu mapy z roku 1590

Související články


« zpět