Zájezd do Walesu z pohledu studentů

19. 10. 2015

Zájezdu do Walesu, který se konal ve dnech 12. – 18. 9. 2015, se zúčastnilo 41 studentů naší školy. Někteří z nich své zážitky a dojmy vyjádřili různou formou v níže uvedených příspěvcích. Přečtěte si jejich vtipné postřehy, prohlédněte si nádhernou kaligrafii či zajímavé prezentace a hlavně příště pojeďte taky.

Průvodce českého turisty na cestách zemí Waleskou

10 faktů o domorodcích (jelikož kontaktu s nimi se nevyhnete, ať se snažíte sebevíc):

  1. Je to lid tolerantní k cizincům. Mluvíte-li s alespoň částečně slušně vychovaným místním, je možné, že Vám pochválí angličtinu a bude se u toho tvářit absurdně upřímně.
  2. Tuto lichotku nebudete moci v 80 % případů oplatit. Alespoň ne bez lhaní.
  3. Ve Walesu se těší velké váženosti ovce. Nevyskytují se pouze na loukách, polích a útesech, kde s oblibou prezentují, jak je gravitace přeceňována, ale také na hrncích, tričkách, talířích… Z nějakého důvodu si tyto suvenýry nekupují jen turisté, ale i samotní Welšané (jakkoli na jednoho z nich připadá 8,39 ovce a jeden by tudíž řekl, že by jim to mohlo stačit).
  4. Jedná se o ohleduplné řidiče, kteří Vás zajedou na přechodu jen, je-li to nezbytné. A v tom případě jim to bude nesmírně líto.
  5. Zasloužili by si i přízvisko „dobří řidiči“, kdyby ovšem měli na paměti, kde je levá, kde je pravá a po které straně vozovky se jezdí. To, jak vesele se na kruháči točí v protisměru, ponechám bez komentáře.
  6. Ze svých dvou národních rostlin nepokrytě upřednostňují narcis. Při cestách křížem krážem celou zemí člověk pórek ani nezahlédne, nezavítá-li do supermarketu.
  7. Jejich otužilost jim umožňuje procházet se v 15 °C po pláži v krátkém rukávu a užívat si svištící vichr, který by zahnal zpátky do jeskyně nejednoho ledního medvěda.
  8. Vyskytují se i jedinci, kteří při výše zmíněných atmosférických podmínkách popadnou koupací čepici a zamíří do vody, která by zamrzla, kdyby bylo o 5 °C méně.
  9. Jsou hrdí na to, do kolika konfliktů s Anglií se zvládli dostat v průběhu let. Někteří by to číslo rádi ještě navýšili.
  10. Ve výsledku se jedná o velmi milé lidi. Jenom neubližujte drakům ani ovcím.

D. K.

Wales 2015 – Primitivní dojmy a pocity

Parkoviště VŠB – Tma, zima, spousta kufrů a více profesorek, než jsem čekala.
Autobus – Krásná modrá světýlka u stropu a tváře, kterých jsem si ve škole ještě nevšimla.
Německo – Turniket na záchodech a první lidé, kterým nerozumím. Němčina se mi moc nelíbí.
Nizozemí – Film „From Paris with Love“ je hrozná blbost.
Francie – Pasová kontrola. Nerozumím ani anglicky.
Trajekt – Spousta divných lidí, kteří divně oplácejí mé divné pohledy. Jsem jediná, komu se to houpání líbí?
Brighton – Racci. Zima a lidé koupající se v moři. Rodiče v bundách a jejich děti v kraťasech. Sea Life je super. Royal Pavilion až tak ne…
Cardiff – Welština zní skvěle. Nemám ráda audioguidy. Oba průvodci jsou velmi milí a ochotní. V prvním bookshopu, který potkám, nacházím Gerritsenovou. Zážitek dne.
Museum of Welsh life – Prší. Na stromech je břečťan. Je nejen na nich. Naopak v historických domech není skoro nic.
Swansea – Bílé ovce s fialovými skvrnami na hřbetě. Zelená tráva. Někde v dáli písečná pláž a moře. Miluju to místo.
Chester – Říká se tomu „half timbered houses“. Už to nikdy nezapomenu. Pokusem o připojení k wi-fi spouštím alarm. Kamarádky solidárně zdrhají se mnou.
Anglesea – Další místo, které se mi líbí na první pohled. Odvažuji se udělat první (a poslední) selfie. Na schodech zachraňujeme chlupaté housenky. Na maják nejdeme, ale je na něj pěkný pohled. Toužím vynechat Londýn a strávit další den zde.
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – I francouzská středa se vyslovuje lépe. Ale mají tu nejlepší obchod se suvenýry.
Caernarfon – Ty točité schody jsou super. Film taky.
Portmeirion – Další milý průvodce. Cesta vláčkem je zajímavá. Palmy se do Walesu vůbec nehodí.
Llandudno – Poprvé sahám na moře a podruhé sbírám mušle. Moc hezký večer.
Londýn – Moc lidí. Depka. Street dance a návrat dobré nálady. První fish and chips napůl s kamarádkou v St. James’ parku. Londýn v noci je hezčí než Londýn ve dne. Ale Wales vede.
Family I – Spím sama v krásné fialové posteli. Nerozumím anglicky.
Family II – Spím v černé posteli v jednom pokoji s kamarádkama. Dům starší sta let je nádherný. Sharon je úžasná. Rozumím anglicky! A konečně mluvím…

H. K.

Názory studentů

Ze zájezdu mám celkově moc dobrý pocit, udála se spousta věcí, které mě příjemně překvapily. Například, velmi příjemný přístup rodin, u kterých jsme bydleli, dobře zvolený program a samotné krásy Walesu. Nejvíce na mne zapůsobilo Anglesey svým pohádkovým zjevem a hezkým teplým počasím. Kladně bych také zhodnotila dobře zvolené pauzy a rozchody, díky kterým jsme si mohli hezky odpočinout. Jsem ráda, že jsem se tohoto zájezdu mohla účastnit a doufám, že se ještě v příštích letech bude něco takového konat.

Moc se mi ve Walesu a Anglii líbilo. Je velmi těžké říct, co se mi líbilo nejvíce. Byl to velmi poučný a zajímavý zájezd. Velmi mě překvapilo, že mě bavily památky (poprvé v životě). Severní Wales byl úžasný, nejvíce se mi líbil kontrast hor a moře. Rodiny byly taky úžasné. Slečna průvodkyně byla super. Myslím, že jsem v Anglii a ve Walesu nebyla naposledy a určitě se tady vrátím. Velmi zajímavý a skvělý zájezd, jsem šťastná, že jsem moha jet.

Joo, bylo to super!!! Jediná má výtka je k těm filozofům, kteří seděli za mnou a od Ostravy nezavřeli ústa. Teď už vím vše o kávě, mohu v klidu zemřít, „děkuji, chlapci“ ☺. Jinak program byl bezva, průvodkyně super, paní profesorky samozřejmě taky, řidiči přátelští. Příště bych asi chtěla zůstat déle v Londýně, nedá se to za jeden všechno stihnout (zvlášť, když strávíte 4 hodiny v Primarku ☺☺☺). Verča

Zájezd se mi moc líbil!!! Nejvíce se mi líbilo, že jsme se s rodinami tak rychle, i když na krátkou chvíli, seznámili. Jsem moc ráda, že jsme viděli i hlavní památky Londýna. Nejvíce jsem se však bála, že nebudeme mít žádné rozchody, ale byly skvělé.

Tento zájezd se mi velice líbil, zejména seřazení programu. Rodiny byly vyhovující, jen mě trochu zklamal obsah obědových svačin, avšak snídaně a večeře byly výborné. Nejvíce mne nadchla návštěva Cardiffu, ostrov Anglesey, Londýn, Londýn a Chester. Co se týče paní průvodkyně, byla velmi sympatická, bohužel nemluvila nahlas, ale každý máme co zlepšovat. Touto cestou bych chtěla poděkovat pedagogickému sboru, protože uhlídat nás není jednoduché ☺. Ester

Prohlédnout si můžete také prezentace studentů ve formátu PPSX nazvané Wales (11 MB) a Wales 2015 (6 MB).

Související články


« zpět