Zájezd do Anglie očima studentů

4. 10. 2018

Ve dnech 8.–15. 9. 2018 jsme se vydali prozkoumat nejrozmanitější zajímavá místa a památky jižní Anglie, oblasti Cornwallu. Náš zájezd jsme po dlouhé noci plné cestování odstartovali v ranních hodinách v Belgii pod známým Atomiem a poté jsme si prošli kouzelné městečko Bruggy, též přezdívané „Benátky severu”.

Další den jsme se konečně vydali po stopách krále Artuše – od tajemného prehistorického Stonehenge přes St. Michael’s Mount, nadčasový Eden Project, zříceniny legendárního hradu Tintagel s dechberoucí vyhlídkou na oceán až po poklidné lázeňské městečko Bath s nádhernou architekturou a pro mnohé vytouženým Primarkem. Navštívili jsme také další místa, všechna zde ale nelze jmenovat… Snad to nejlepší na závěr: rozloučením s Anglií nám byl Londýn, který se neustále rozrůstá a proměňuje a člověka vždy něčím novým překvapí.

Největším zážitkem pro mě osobně však zůstanou rozhovory s našimi adoptivními britskými rodiči. Měli jsme možnost seznámit se s velmi milými a své zemi tradičně oddanými lidmi, kteří nám o Spojeném království během společných večeří stihli poutavým způsobem povědět víc, než nám kdy řeknou jakékoli učebnice.

Jistě se všichni shodneme na tom, že jsme si letošní Anglii moc užili, a těšíme se na příští rok – jsme zvědaví, jaké dobrodružství pro nás naše paní profesorky přichystají. Na letošní zájezd budeme ještě dlouhou dobu vzpomínat a moc za něj i za veškerou organizaci s ním spojenou děkujeme.

Aneta Roztomilá, 2.A

I tento rok se čtyřicítka studentů našeho gymnázia vypravila společně s trojicí profesorek a speciálním hostem, rodilou Američankou Marissou, objevovat krásy Spojeného království. Letošní cíl zájezdu byl jih Anglie, kde jsme následovali stopy krále Artuše.

Po celodenní zastávce v nádherném belgickém městě Bruggy a přenocování ve francouzském přístavním městě Calais jsme se vypravili vlakem pod kanálem La Manche do Británie.

Hned první den pobytu na nás čekalo jedno z největších lákadel programu – prehistorická památka Stonehenge. Po prohlídce tohoto tajemného monumentu jsme vyrazili do města Plymouth, kde na nás čekalo úžasné podmořské akvárium s nespočtem druhů ryb a jiných mořských živočichů.

Pak ovšem nastal onen večer – aneb večer, kdy jsme se měli poprvé setkat s rodinami, u kterých budeme bydlet. Autobusem se šířila nervozita (a možná i strach), někteří nevěděli, co mají očekávat. Dalšího rána byla již atmosféra uvolněnější a všichni si nadšeně sdělovali své nové zážitky s rodinami.

Následovala návštěva přílivového ostrova St. Michael’s Mount, nejjižnější cíp ostrova Land’s End a zastávka v malebném rybářském městečku St. Ives. Na druhý den jsme navštívili celosvětově ojedinělý ekologický komplex Eden Project, kde se ve dvou gigantických sklenících nachází simulace tropického a středomořského podnebí. Pak jsme pokračovali do údajného rodiště krále Artuše – na hrad Tintagel, ze kterého dnes zbyly pouze rozvaliny na vysokých a příkrých mořských útesech.

Dalšího rána jsme se již museli rozloučit s „našimi rodinami“, neboť jsme vyráželi na celodenní přejezd do Londýna. Po cestě jsme si udělali tři zastávky. První ve městě Glastonbury, kde jsme si nemohli odpustit návštěvu starobylého opatství, údajného místa Artušova hrobu, pak následovala města Wells a Bath.

Posledním bodem našeho programu byl celodenní pobyt v Londýně, ke kterému neodmyslitelně patří návštěva např. Westministerského opatství, budovy parlamentu s hodinovou věží a slavným zvonem Big Ben, Downing Street, Buckinghamského paláce, Trafalgarského náměstí nebo London Eye.

Myslím, že se zájezd vydařil a všichni si jej užili, jak jen to šlo. Určitě se těšíme na pokračování v dalším roce.

Lukáš Grümann, 2.C

Související články


« zpět