V areálu naší školy byl slavnostně odhalen památník Pavla Tigrida

14. 5. 2010

V pátek 14. 5. 2010 byl v areálu našeho gymnázia odhalen památník v podobě busty Pavla Tigrida, jehož jméno je od 1. září 2005 součástí názvu naší školy. Slavnostního aktu se kromě nejbližších příbuzných zúčastnili také mimořádně významné osobnosti kulturního, společenského i veřejného života České republiky, ale i ze zahraničí. Bylo nám ctí, že jsme mohli přivítat tak významné hosty jakými jsou disidentka, publicistka a překladatelka Petruška Šustrová, spisovatelka, novinářka a redaktorka Rádia Svobodná Evropa - Lída Rakušanová, bývalý ředitel RFE Pavel Pecháček, francouzský politolog Jacques Rupnik a také zvlášť milý host – senátor Senátu České republiky – pan Karel Schwarzenberg. Se všemi těmito osobnostmi, včetně kulturního rady při Francouzském velvyslanectví v ČR a ředitele pobočky Francouzské aliance v Ostravě, jsme se nejdříve sešli v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity, abychom mohli být společně se studenty účastníky debaty o osobnosti Pavla Tigrida. Debatu, do které se zapojili všichni významní hosté, ale i studenti našeho gymnázia, vedla Petruška Šustrová. Se vzpomínkou na svého otce vystoupily na pódiu auly VŠB-TU také děti Pavla Tigrida – dcery Deborah a Catherine spolu se svým bratrem Gregorym.

V prostorách gymnázia pak byla odhalena busta Pavla Tigrida, jejímž autorem je akademický sochař Miroslav Rybička. Bustu symbolicky odhalil nejmladší z Tigridů – sedmiletý vnuk Raphael. Vybudováním památníku této významné osobnosti v areálu naší školy se naplnilo předsevzetí, které jsme si u příležitosti propůjčení čestného názvu dali.

Související články


« zpět