Povědomí o Tigridu sahá přes celou republiku

24. 6. 2022

V úterý 7. června se v Děčíně uskutečnilo celorepublikové kolo soutěže Čtvrtlístek, jejímž účelem je hledat a podporovat mladé talenty v umělecké oblasti recitace poezie či prózy nebo dramatizace textu. Ani v této soutěži nemohl chybět student našeho gymnázia.

O Rostislavu Čtvrtlíkovi, na jehož jméno odkazuje název soutěžní přehlídky, se říká, že žil s divadlem, pro divadlo a v divadle. Můžeme si jej pamatovat jako předního herce a inovátora Divadla pod Palmovkou, ale hlavně jako dabéra postavy Chandlera ze seriálu Přátelé. Rostislav Čtvrtlík nás bohužel opustil 6. března 2011 po dvanáctiletém boji s rakovinou. I tak na něj můžeme vzpomínat a prostřednictvím jeho odkazu rozvíjet své umělecké vlohy – letos již v XI. ročníku soutěže.

Naše cesta vlakem do Děčína nebyla vyloženě nepříjemná, přestože trvala šest hodin. Na místo jsme dorazili o den dříve, tedy 6. 6., a přespat jsme měli možnost v tělocvičně místního gymnázia. Na vlakovém nádraží nás vyzvedla přímo ředitelka školy, paní Lenka Holubcová, která je zároveň spolupořadatelkou soutěže. Doporučila nám také restauraci Ve Dvoře, kde se nám dostalo příjemné obsluhy a ještě příjemnějšího jídla.

V době soutěže město Čtvrtlístkem žije – v den D nám byli celou dobu nablízku studenti již zmíněného gymnázia ať už při dopravě z tělocvičny do divadla, kde se soutěž konala, nebo při podávání občerstvení přímo na místě. To vše dodává této akci velmi příjemnou atmosféru. Z jídelního koutku jsme se přesunuli přímo k pódiu, kde jsme si mohli vyslechnout přednes literatury různého druhu či žánru. Mezi diváky samozřejmě nechyběla porota ve složení Miriam Chytilová, dabérka Rachel ze seriálu Přátelé, Stanislava Jachnická, dabérka Phoebe ze stejného seriálu, Stanislav Lehký, dabér několika postav animovaného seriálu Simpsonovi, Jiří Trnka, pedagog herectví na VOŠ v Praze, a Vladimír Jindra, bývalý zástupce ředitele Městského divadla v Děčíně.

Náš student Tomáš Foit se k diplomu sice neprobojoval, ale s úsměvem na tváři ohodnotil soutěž kladně. Po udělení všech cen byla všem účinkujícím dána možnost promluvit si se znalci hereckého řemesla, požádat je o radu či jen poprosit o autogram.

Tomáš Foit, 2. B

Související články


« zpět