Nejlepší učení pro život aneb Cesta za zkušenostmi do Francie

1. 7. 2018

Začátkem června jsme se za vzděláním vydali se skupinou studentů „éčkových francouzských“ tříd rovnou do Francie. Mířili jsme do města Limoges, kde má naše škola letité partnerství se školou Ecole et Collège Jeanne d’Arc. Čím více jsme se blížili k Limoges, tím více rostly obavy a nejistota studentů. Budou přece týden bydlet a žít v cizích rodinách, u lidí, které nikdy neviděli. Nedomluví se jinak než cizím jazykem. A budou v tom sami. Nervozita těsně před příjezdem do Limoges byla opravdu velká. Jaký bude jejich francouzský žákovský partner? A jaká to bude rodina? Budou znalosti francouzštiny stačit? Nebude to ostuda?

A pak to přišlo. Před školou čekali „ti cizí“ lidé. Žáci Ecole Jeanne d’Arc a jejich rodiče. Už nebylo úniku. Francouzské rodiny si podle rozpisu převzaly naše studenty a bylo to opravdu jako hop do francouzských vod a teď plav… :-) A studenti plavali statečně. V rodinách skutečně museli komunikovat jen a jen v cizím jazyce. Museli se rychle seznámit se zvyky Francouzů, zvyknout si na to, jak stolují, na jejich pravidla a způsoby. Někdo si nevěděl rady s francouzským povlečením a dekami na posteli, někoho překvapilo, jak mají Francouzi rozvrženo během dne jídlo a jak vydatně a pozdě večeří. Někdo bydlel v bytě. Někdo se dokonce ztrácel v desítkách pokojů a místností na zámku.

Čeští studenti trávili s francouzskými rodinami celý víkend. Účastnili se různých rodinných oslav, jeli s rodinami na výlet k moři nebo na venkov. Někdy to nebylo jednoduché, ale rozhodně to byly cenné zkušenosti. Stejně obohacující byly návštěvy mnoha zajímavých míst v okolí Limoges. Ať už to byl Oradour, místo, které mělo podobný osud jako české Lidice, nebo pohádkový Collonges-la-Rouge, městečko postavené z červeného kamene, či přenádherně situované poutní místo Rocamadour nad řekou Dordogne. Také samotné město Limoges se svou katedrálou, zahradami či muzeem smaltů a emailů bylo zdrojem mnoha zážitků a poznatků.

Domů studenti odjížděli nejen se spoustou nových zážitků, ale hlavně s posíleným sebevědomím. S poznatkem, že francouzsky se opravdu dobře domluví a že jsou schopni fungovat i sami v cizím prostředí. Při loučení bylo nakonec úplně všem líto, že to končí. Naši studenti ostudu rozhodně neudělali. Naopak francouzské rodiny si beze zbytku všechny naše studenty velmi chválily. Za jejich francouzštinu, za kultivované a slušné chování a za jejich zdvořilost. Zanechali jsme neobyčejně dobrou stopu. Zdá se, že vzájemná spolupráce obou škol bude dál pokračovat, a tak se i další studenti francouzštiny mohou těšit, že třeba příští rok přivítají francouzské žáky u sebe doma nebo se do Limoges také vydají na zkušenou.

Mgr. Jana Tomalová

Malé ohlédnutí za studijním pobytem ve Francii udělaly i žákyně 3.E

„Myslím, že za všechny studenty můžeme říct, že jsme se moc rádi zúčastnili jazykového pobytu v Limoges. Díky ubytování v rodinách jsme mohli poznat skutečný život místních lidí, který pouze jako turisté do takové míry nikdy poznat nemůžeme. Počáteční nervozitu ze setkání s hostitelskými rodinami během pár následujících dní vystřídaly krásné zážitky. Rodiny předčily všechna naše očekávání, chovaly se moc mile a hodně se nám věnovaly. Snažili jsme se navzájem poznat naše země. Samozřejmě šlo o jazykový pobyt a bezpochyby jsme si i po stránce jazykové přivezli mnoho zkušeností. Naskytla se spousta situací, na které se ve škole připravit nedá a se kterými jsme si museli sami poradit.

Většina měla to štěstí a vytvořila si i nová přátelství. A tak se na konci pobytu nikomu hostitelskou rodinu ani město vůbec nechtělo opouštět.“

Aneta Odrihocká a Kateřina Žídková, 3.E

Související články


« zpět