Let freedom read aneb Týden zakázaných knih

30. 9. 2023

U příležitosti Týdne zakázaných knih vyhlašujeme soutěž!

Četli jste nějakou zakázanou knihu? Viděli jste film podle ní natočený? Podělte se o svůj názor na zakázanou knihu (film). Co se vám líbilo či nelíbilo? Co jste si z knihy odnesli? Co si myslíte o tom, že je tato kniha zakázaná? Souhlasíte nebo ne? Pište česky nebo anglicky. Délka textu není nijak omezena. Zajímají nás vaše myšlenky a názory. Své příspěvky posílejte v elektronické podobě do neděle 22. 10. 2023 na e-mail gardnerh@jazgym.cz nebo zprávou přes Teams (Hana Gardner). Příspěvky budou slosovány a tři z nich odměněny.

LET FREEDOM READ aneb Týden zakázaných knih

Číst není povinností, ale svobodnou volbou. Toto však v posledních letech, bohužel, přestává platit v USA. Je smutné sledovat, jakým směrem se právě knihy a četba ubírají v zemi, která byla na myšlence svobody založena a kam za snem svobody utíkaly statisíce lidí.

Týden zakázaných knih ("Banned Books Week") je každoroční literární oslava s dlouholetou tradicí, během které se vyzdvihují hodnoty, jakými jsou volný a otevřený přístup k informacím a možnost svobodně vyjádřit své myšlenky. Do této události se pravidelně zapojují knihovny, knihkupectví, nakladatelství, spisovatelé, novináři, učitelé i čtenáři, nejen v USA, ale po celém světě. Smyslem tohoto týdne je zvýšit povědomí o omezování intelektuální svobody a bránit právo a možnost číst dle vlastní svobodné volby.

Právo na volný přístup ke knihám je v USA upíráno zejména žákům a studentům. Počet knih, které jsou označeny za závadné, každým rokem stoupá a mnoho z nich se dále přesouvá do škatulky těch zcela zakázaných či vyloučených ze škol a knihoven. Nejde jen o klasické tituly, jakými jsou například knihy Sofiina volba, O myších a lidech, či Velký Gatsby, ale také o díla novodobá a oblíbená, která byla psána přímo pro mladé čtenáře. Jde například o knihy Hvězdy nám nepřály, The Hunger Games, nebo komiks Gender Queer: Autobiografie. 

Zakázané knihy v číslech:

V roce 2022 byla podáno 2571 žádostí o cenzuru knižních titulů, což je více než za předchozí tři roky dohromady. Tyto žádosti byly v 58 % případů iniciovány rodiči a návštěvníky knihoven. Jen do srpna letošního roku byla podána žádost o cenzuru 1915 knižních titulů.

Od roku 2017 se knižní zákaz v USA dotkl 5906 titulů napříč 37 státy USA.

Tato čísla každoročně dále narůstají a ovlivňují stále více lidí. Nezbývá, než doufat, že účastí v této iniciativě informovanost o tomto problému prosákne nejen do chodeb a povědomí našeho gymnázia, ale také mimo jeho zdi, a že více lidí ocení svou svobodu, kterou často bereme jako samozřejmost.

Čtěme zakázané knihy! Čtěme dle své volby! Čtěme, protože můžeme!

Seznam zakázaných knih 

Oficiální stránka Banned Books Week 

Další statistiky

Související články


« zpět