Klenoty Anglie

20. 9. 2022

Naše jazykové gymnázium navázalo na letitou tradici pořádání školních vzdělávacích zájezdů do Velké Británie a po vynucené dvouleté pauze se na konci měsíce června opět vydalo do Anglie. Parta 47 nadšených Tigriďáků tvořena žáky 2. ročníků pod vedením tří neméně nadšených a nebojácných vyučujících podnikla týdenní poznávací cestu za přírodními krásami a pamětihodnostmi pod příznačným názvem Klenoty Anglie.

Z ohlasů účastníků bylo zřejmé, že program svému názvu dostál. Všichni si společné putování, o kterém si můžete podrobněji přečíst níže, náležitě užili a dozvěděli se spoustu zajímavých informací, které jistě zúročí ve studiu. Navíc si své jazykové dovednosti procvičili nejen při prohlídkách památek, ale především v anglických rodinách, kde byli ubytováni.

Na naše milé hostitele vzpomínáme obzvláště v těchto dnech, kdy lidé v celém Spojeném království truchlí nad ztrátou jednoho z nejdražších svých klenotů, své milované královny Alžběty II., která zemi vládla oddaně a s noblesou více než 70 let. Nechť i nový král Karel III. je své zemi příkladem a oporou, jako byla jeho matka, a jeho země vzkvétá.

A my si neskromně přejeme, ať se opět v příštím roce můžeme na návštěvu některé z části Spojeného království Velké Británie a Severního Irska společně vydat.

Mgr. K. Broukalová

Klenoty Anglie očima studentů

Anglie 2022 – výlet plný zážitků, emocí, cenných informací, dobrého jídla ale i dlouhých cest autobusem

Tato výprava se uskutečnila 20. 6. – 26. 6. v doprovodu Mgr. Karin Broukalové, Mgr. Simony Brothankové a Mgr. Petry Štěpánové, které měly na starost 47 žáků tříd 2.A, 2.B a 2.C. Po dlouhých 27 hodinách v autobuse jsme dorazili na Britské ostrovy a na naši první zastávku Brighton. V tomto malebném přímořském městečku na jihovýchodě Anglie jsme navštívili Royal Pavilion, královský palác v orientálním stylu, podmořský svět Sea Life Brighton a toulali se úzkými uličkami starého města tzv. The Lanes. Také jsme si prohlédli slavné mořské molo Brighton Pier a alespoň na chvíli si užili pláž a osvěžili se v moři. Odpoledne jsme však už vyrazili na naši další zastávku Seven Sisters cliffs, což jsou krásné, mohutné bílé útesy s dechberoucím výhledem. Večer na nás již čekali hostitelské rodiny a my jsme se už moc těšili na teplou sprchu a postel.

Druhý den měl na programu další klenoty Anglie, tím byly mystické Stonehenge a lázeňské město Bath. Toto město jsme si společně prošli, zastavili se na příklad u opevněného obloukového mostu Pulteney Bridge či opatství a díky komentované prohlídce jsme měli možnost poznat historii nádherně zachovalého komplexu římských lázní.

Třetí den byl vskutku skvělým zážitkem, neboť jsme navštívili Windsor Castle, nejdéle obydlený hrad na světě a oblíbené venkovské sídlo britských panovníků. Vybaveni sluchátky, tzn. audio průvodcem, jsme si toto majestátní sídlo prohlédli, v krásně vyzdobeném městečku jsme navštívili místní občerstvení, ať netrpíme na cestách hladem, a pak už ihned vyrazili do města Oxford. Zde jsme prošli různými studentskými kolejemi a budovami Oxfordské univerzity, ale nejvíce nás samozřejmě uchvátila jídelna a hala koleje Christ Church College, kde se natáčel Harry Potter.

Následující den se nesl v uměleckém duchu, neboť město Stratford-upon-Avon je rodiště geniálního Williama Shakespeara. Odkaz tohoto nejslavnějšího dramatika jsme zde viděli doslova na každém rohu. Postavy z jeho děl v podobě soch zdobily místní park, plakety s názvy všech jeho divadelních her jsme mimo jiné viděli v divadle Royal Shakespeare Theatre, navštívili jsme jeho muzeum a rodný dům. Poté jsme vyrazili do Cotswolds, což je oblast s jedinečnými vesničkami, které jsou považovány za nejkrásnější v Anglii. Malebné domky v krásné přírodě s fascinující architekturou si každý z nás zamiloval a Britové mají dokonce obrázek jedné z nich ve svých cestovních pasech.

Poslední den jsme se konečně dostali do Londýna, ve kterém jsme měli možnost stát na nultém poledníku či plavit se po řece Temži. Procházeli jsme kolem nablýskaného Big Benu a spousty dalších památek jako jsou Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí a mnoha jiných. Závěrem nás čekala projížďka na London Eye, ze kterého jsme měli skvělý výhled na celý Londýn. Londýn, nezapomenutelné místo se skvělou atmosférou, na něhož budeme všichni rádi vzpomínat po zbytek našeho života, stejně jako na všechny klenoty Anglie, které jsme mohli na naší společné cestě vidět a zažít.

Petr Lorenc, 3. A

Související články


« zpět