Jak mě zpěv ve francouzštině baví!

12. 4. 2024

Dobrý den. Jmenuji se Amálie Kacířová a chtěla bych představit přehlídku Je sais faire en français v Českém Těšíně a soutěž Concours de la chanson francophone v Ostravě, které proběhly 22. března 2024.

Proč jsem se zúčastnila?

Zúčastnila jsem se hlavně kvůli tomu, že mě zpěv baví, zpěvu bych se chtěla v budoucnosti věnovat, ale také jsem si chtěla procvičit francouzštinu, když už jsem na tom francouzském gymnáziu! :-)

Jak probíhala přehlídka Je sais faire en français?

Přehlídka byla velmi krásná, moc se mi líbily nápady studentů z jiných gymnázií. Samozřejmě jsem také obdivovala jejich výslovnost ve francouzštině. Celá akce byla velmi dobře zorganizovaná, měli pro nás připravené občerstvení. Nemohla jsem si ale nic dát, protože jsme pak s paní Trochut spěchaly hned po mém vystoupení do Ostravy na soutěž frankofonní písně. Pokud bude zase možnost, ráda bych se znovu přehlídky zúčastnila a zazpívala nějakou francouzskou písničku.

Jak probíhala soutěž Concours de la chanson francophone?

Soutěž se konala ve dvanáct hodin odpoledne, což mě upřímně trochu zmátlo, jelikož původně měla soutěž začít až ve dvě hodiny odpoledne, ale naštěstí jsme s paní Trochut dorazily včas.

V mé kategorii byly dvě zpěvačky a jedna kapela. Poněvadž jsme byli jen tři, tak to šlo velmi rychle. Nicméně když jsem dorazila, tak zrovna dozpívala první zpěvačka a měla následovat kapela, jenže kapela nedorazila, a proto jsem byla na řadě já. A tak jediné, co jsem stihla ještě zadýchaná z běhu, bylo naladit si kytaru a hned jsem šla na pódium. Naštěstí jsem to zazpívala dobře, jen jsem se nemohla pořádně nadechnout.

Po mém vystoupení zpívala kategorie do devatenácti let a pak už se jen čekalo na vyhlášení výsledků. Trvalo to zhruba dvacet minut a pak nám najednou oznámili, že v kategorii do patnácti nikdo nezíská první místo, aby nikdo nepostoupil do mezinárodní soutěže v Krakově. Já jsem tedy skončila na druhém místě a zpěvačka, která přede mnou zpívala, skončila třetí. Myslím si, že ani jedna z nás tohle nečekala. Nechápaly jsme, co se stalo, a jaký byl důvod nevyhlásit první místo. Abych byla upřímná, radost mi to vůbec neudělalo, protože nám připadalo, že jsme tam šly zbytečně.

Zeptala jsem se na důvod paní prezidentky Alliance française, ale jediné, co jsem z toho pochytila, bylo, že nikdo nezískal první místo z důvodu, že naše kategorie do patnácti let nebyla na stejné úrovni jako kategorie do devatenácti let. Mrzelo mě to, ale nedokázala jsem si představit, jak se musela cítit ta holka, která skočila na třetím místě ze dvou.

Zúčastnila bych se znovu přehlídky Je sais faire français a soutěže frankofonní písně?

Přehlídky bych se znovu moc ráda zúčastnila, protože jsem byla se vším spokojená, a doufám, že příště budu mít i čas na to občerstvení, ale u soutěže frankofonních písní si nejsem vůbec jistá, jestli bych tohle chtěla ještě jednou zažít.

Amálie Kacířová, 2.E

Související články


« zpět