Den s profesionálními hasiči ve Frýdku-Místku

20. 4. 2018

V pátek 13. dubna se pro naše studenty otevřely brány Školního výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru České republiky ve Frýdku-Místku. Smyslem celé akce bylo přiblížit studentům možnost, jak v pracovní oblasti využít znalosti cizích jazyků a zároveň rozvíjet fyzické schopnosti.

Speciálně pro naše studenty byl připraven program, v kterého se seznámili se všemi výukovými pracovišti frýdeckého střediska. Program sestával ze čtyř bodů:

  1. Test fyzických schopností.
  2. Test obratnosti v hasičském polygonu (drátěná stavba s překážkami představující reálné zátarasy v akci).
  3. Práce na call-centru 112.
  4. Ukázka technického vybavení budoucích profesionálních hasičů.

Test fyzických schopností odpovídal fyzickým testům používaným při řádném přijímacím řízení ke složkám hasičského záchranného systému. Jedná se o nový systém, který byl vyvinut pro země Visegrádské čtyřky. Pro studenty byl mírně zlehčen. Přes fyzickou náročnost testu se mezi žáky našli takoví, kteří měli odvahu zkusit jej v plném rozsahu a téměř se přiblížili k jeho úspěšnému složení i bez souvislé přípravy.

Pro většinu studentů byl úžasným zážitkem zkušební polygon, kde v mihotavém světle ohně, ve tmě nebo za zvuku požáru, výbuchů či akce zasahujících jednotek simulovali nácvik zásahu ve stísněných podmínkách. Většina z účastníků pochopila, o jak náročnou profesi se v případě hasičů jedná.

Neméně zajímavé pak bylo call-centrum. Zde se především dívky dozvěděly o praktickém uplatnění znalostí jazyka. Možnosti vidět skutečnou práci operátorů při simulovaných telefonátech a zhlédnout informační zpracování hovorů rozšířily obzory všem.

V samotném závěru studenti s velmi ochotnými instruktory absolvovali prohlídku techniky. Instruktoři ji nejen předvedli, ale poskytli možnost si ji doslova fyzicky ohmatat. Zvídavým studentům rádi zodpověděli všechny dotazy a neváhali pro reálnost nastartovat i vodní čerpadlo.

Během absolvování prohlídky výcvikových stanovišť se odehrála praktická ukázka zásahu hasičského sboru proti nebezpečným chemickým látkám ve vedlejší stanici Hasičského záchranného sboru Frýdek-Místek.

Akci jsme si maximálně užili.

Zvláštní poděkování

Chtěli bychom poděkovat

  • panu Mgr. Stanislavu Folwarcznému – náměstku hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport;
  • plk. Ing. Jiřímu Rogowskému – veliteli Školního a výcvikového zařízení Hasičského záchranného sboru ČR – Frýdek Místek
  • instruktorům kpt. Ing. Radkovi Volnému, kpt. Mgr. Haně Bártkové, nprap. Matěji Vysoudilovi a všem ostatním ze střediska, kteří se aktivně a vstřícně studentům věnovali;
  • Tomáši Lachovi – oficiálnímu reportérovi Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje;
  • Televizi Polar a Fabex za mediální spolupráci

Více též na Gymnazisté se seznámili s prací profi hasičů, Tomáš Lach – FOTO, Profesionální den s hasiči – Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ukázka zásahu – DPB HZS MSK Frýdek-Místek.

Související články


« zpět