Den poezie se studenty JGPT

10. 1. 2024

Už z plakátů zdobících naše školní chodby jste mohli zaregistrovat, že ve středu 15. listopadu se v Knihovně města Ostravy v Opavské ulici uskutečnila Sousedská slavnost ke Dni poezie. Podle přátelského názvu lze odhadnout, že navštívit poklidnou, hřejivou atmosféru knihovny za sychravého počasí a zapojit se do připraveného programu mohl kdokoli.

Návštěvníci si nejprve vyslechli autorská čtení nadaných, zatím málo známých mladých umělců. Se svou tvorbou nás seznámil Vasilios Chaleplis, bohemista a také spoluzakladatel kulturní platformy Harakiri Czurakami. Zazněl také přednes žákyně JGPT Nikoly Matušové a bývalého studenta našeho gymnázia Matěje Justa. Velmi působivé byly horoucí verše nadané mladé básnířky Margarity Fotopulu.

Po zaznění poslední sloky mohli zájemci zamířit do dalších prostor knihovny a zúčastnit se workshopu, připraveného skupinou nadšených studentů Jazgymu, vedených paní učitelkou Myslikovjanovou. Náplní workshopu byla tvorba kaligramů ze slov básní Jana Skácela, Williama Shakespeara či jiných literátů. Výslednou obrazovou báseň mohl autor zasadit do předem připraveného rámu, nakresleného na papírovou pohlednici, a případně pak poslat někomu poštou.

Všichni zúčastnění byli potěšeni společností stmelenou stejnou vášní a během celé, tentokrát komornější akce panovala stále neuspěchaná a úsměvná nálada. Návštěvníci si během programu mohli nabídnout občerstvení a pokochat se výstavou kaligramů bývalých i současných studentů JGPT, které vznikají každoročně v hodinách literatury. Konec se překvapivě rychle přiblížil, ale tak to bývá – čas ubíhá rychleji, když se věnujeme tomu, co nás naplňuje.

Součástí Sousedské slavnosti ke Dni poezie byla také prezentace textů, které knihovna zveřejnila v rámci projektu Píšu do šuplíku. Věříme, že mezi studenty Jazgymu i čtenáři KMO Opavská se najde více těch, kteří rádi píšou a své texty schovávají do pomyslné zásuvky. Vězte, že akce jako letošní Den poezie jsou bezpečným prostředím, kde budete moct svou múzu sdílet v okruhu lidí, kteří vás vřele přivítají a podpoří.

Klára Skřížalová, 3. A

Související články


« zpět