Besedovali jsme s Pavlem Kosatíkem

27. 10. 2022

Blížící se svátek vzniku republiky jsme si připomněli debatou o dramatických událostech naší moderní historie a roli výrazných osobností v nich. Masaryk, Havel, Tigrid... to jsou životy na román.

Pavel Kosatík se moderní historii jako spisovatel věnuje už od pádu komunistické totalitní moci. Vybírá si témata, která nejsou vždy dostatečně zpracovaná (například rozsáhlejší monografii o Pavlu Tigridovi napsal právě zatím jen on), a snaží se je popularizovat. Jeho knihy nejsou mnohasetstránkové historické studie, ale spíš odborné a čtivé portréty. Širší veřejnost na sebe upozornil scénářem k televiznímu seriálu České století (2013, režie Robert Sedláček), ve kterém nahlíží české dějinné události nezvyklým pohledem osobností, jež jsou jejich aktéry.

My jsme měli příležitost diskutovat témata spojená především s Pavlem Tigridem. Autor knihy Tigrid, poprvé (Mladá fronta, 2013) připomněl některé detaily Tigridova dobrodružného života a to, jakým rafinovaným způsobem jej pronásledovala tehdejší komunistická státní moc. Odhodlání, pevnost v demokratických názorech, optimismus a celoživotní elán na Tigridovi fascinuje každého, kdo se s ním nebo s jeho osudy blíž seznámil. Snad mezi takové patří i studenti naší školy. A vy, co jste se k Tigridovi a moderním českým dějinám ještě nedostali, čtěte, přemýšlejte, nechte se inspirovat. Ostatně leccos je k dispozici i na webu a dnešní 105. výročí Tigridova narození je k tomu dobrou příležitostí.

Související články


« zpět