30. výročí výměn s partnerskou školou v Limoges

26. 4. 2024

Pokud na Jazgymu studujete šestiletý cyklus, určitě jste již slyšeli o dlouhodobé spolupráci našeho gymnázia a Collège Jeanne d’Arc v Limoges. Právě tam jsme se po pauze způsobené pandemií vypravili. Během našeho týdenního pobytu v Limuzínsku (počeštěný název regionu) jsme viděli tři města, jedno krásnější než druhé. V Limoges jsme zhlédli například botanickou zahradu, trh, muzeum odboje, archiv a dvě školy; ty nejen že se v mnoha ohledech lišily od té naší, ale také jedna od druhé.

V La Rocque-Gageac jsme navštívili bambusový háj a v Sarlatu se mnozí nadchli pro nakupování. Součástí programu také bylo setkání k oslavě 30. výročí prvního výměnného pobytu mezi Jazykovým Gymnáziem Pavla Tigrida a Collège Jeanne d’Arc. Večer byl zahájen hrou na klavír studentkou našeho gymnázia a zpěvem jiné studentky. Poté měli učitelé proslovy a vzpomínali na začátky této spolupráce, zatímco studenti vyprazdňovali tácy s dezerty, které jsme předešlý den vyráběli v kuchyni Lycée Saint Jean.

Výprava do Limoges není zájezdem, ale výměnný pobytem, nesmíme tudíž vynechat fakt, že jsme po dobu pobytu bydleli ve francouzských rodinách. Celý jeden den jsme strávili s nimi. Někteří navštívili obchody s porcelánem, pro který je Limoges známé; jiní hráli basketbal a někdo šel do ZOO. Z Limoges jsme si přivezli spoustu vzpomínek, umělecká díla neurčitého žánru a přátelství. Právě poslední zmiňované bylo jasně znát při odjezdu, během kterého tekly slzy na obou stranách.

Karolína Sklarčíková, 3. E

Limoges mi přineslo krásné vzpomínky a hlavně hodně nových přátel. Ochutnala jsem výborné jídlo a místní kuchyni, objevila přenádherné monumenty a navštívila krásné vesničky: Sarlat-la-Canéda a Roque-Gageac. Limoges je starobylé město, které má krásnou historii a rozhodně stojí za to ho navštívit a vychutnat si nádhernou přírodu, která Limoges ze všech stran obklopuje. Moc děkuji za tuto příležitost odcestovat do Francie!

Ferrová Federica, 2. E

Pobyt v Limoges mi přinesl spoustu nových kamarádů. Pomohl mi lépe se dorozumívat francouzsky, mluvit plynuleji a s větším sebevědomím. Umožnil mi také vžít se lépe do života mých francouzských vrstevníků a jejich rodin. Mám skvělý pocit z toho, že se dorozumím v cizí zemi. 

Nora Habboudji, 2. E

Jelikož je francouzština náš hlavní předmět, nabízí se mi nespočet příležitostí, jak ho zúročit. Po necelých dvou letech studia na tomto gymnáziu jsem mohl odjet do Limoges (město ve Francii), kde jsem strávil celý týden. Provedli nás po místní škole, bydleli jsme ve francouzské rodině a během dne jsme jezdili na výlety nebo jsme se procházeli městem, navštěvovali muzea či francouzský archív.

Tato zkušenost mi velmi pomohla a jsem za ni neskutečně vděčný. Nejen, že jsem se ve francouzštině zdokonalil, ale dokonce jsem přestal mít obavy z mluvení, poznal jsem francouzskou kulturu a ochutnal francouzskou kuchyni. Možnost odjet mi byla nabídnuta zcela výjimečně, poněvadž žáci z vyššího ročníku neobsadili všechna volná místa. Je tedy velká šance, že se do Francie podívám za rok znovu a opět se shledám se svou hostitelskou rodinou.

Petr Foldyna, 2. E

Související články


« zpět