Zájezd s Mladými demokraty do Evropského parlamentu v Bruselu

8. 1. 2018

Tak jsme tam byli zas! Se skupinou Mladých demokratů jsme se já (Marek Novák) a Monika Bochenská z 5.E vydali do Evropského parlamentu. Každý europoslanec má právo si pozvat na návštěvu za rok 110 lidí. Převážně se jedná o ty, kteří se o Evropskou unii zajímají, anebo o studenty, k nimž patřím já. Pro upřesnění – akce se konala od 28. listopadu do 1. prosince 2017.

Doprava z Ostravy byla poněkud komplikovaná, protože náš autobus startoval v Brně a zastavoval v Praze. Brno je trošku blíž, proto jsme v autobuse seděli už ve 21:30. Krátce po třetí hodině odpoledne dalšího dne jsme se konečně dostali do Bruselu. Po malé prohlídce Atomia a blízkého parku jsme se šli ubytovat do hotelu Van Belle, který se nachází 15 minut chůze od známé sošky Čůrajícího chlapečka. Po krátké prohlídce města nešlo jít po dlouhém dni nikam jinam než do restaurace na malou večeři. Po občerstvení jsme se setkali s naším bývalým učitelem francouzštiny Mgr. Radimem Horákem, který v Bruselu pracuje. Krátce před půlnocí byla naše malá schůzka ukončena, přece jenom – druhý den nás čekala diskuse s panem europoslancem.

Během snídaně jsme si s ostatními vyměňovali svá očekávání týkající se návštěvy Evropského parlamentu. Naše minulá akce se téměř nepodobala této. V březnu 2017 jsme diskutovali se studenty z Itálie a Francie, ale v tomto projektu jsme měli sledovat zasedání pléna parlamentu a poté diskutovat s europoslancem Jaromírem Štětinou.

Hlasování pléna se týkalo rozpočtu EU pro migraci a hranice, ke kterému se vyjádřilo i mnoho českých a zahraničních europoslanců. Následující debata začala základním představením systému EP, Evropské komise, Evropské rady apod. Následoval rozhovor s panem Štětinou, bývalým válečným dokumentaristou, který se dodnes zabývá státy rozpadlého SSSR. Právě tohoto tématu se týkaly všechny naše otázky.

Po konci debaty jsme se rozhodli opustit zbytek skupiny a vydali jsme se vlastní cestou za pokladem Bruselu. Tam, kde jsme skončili v březnu, jsme začali teď. Hledali jsme historické uličky, moderní bulváry, památníky i zajímavé obchody, které na východní Moravě nenajdete. Město žilo Vánoci, bylo zkrášleno stromečky a krásnou pouliční výzdobou. Mezi opravdové „lahůdky“ bych zařadil sochu Čůrajícího psa, sloup Collone du Congrès, katedrálu sv. Michala anebo historickou hospůdku Au Bon Vieux Temps. V procházce jsme pokračovali i po společné večeři. Okolo jedné hodiny ráno jsme opravdu začali být unavení a pomalu jsme se trousili k hotelu. Sprcha a postel nemohly být po celém dni na nohou pohodlnější.

Okolo sedmé hodiny ráno jsme vstávali. Po snídani a vrácení klíčů – a čekání na autobus jsme se konečně rozjeli směrem k domovu. Kolona v Norimberku nám nedovolila vyjet z Prahy posledním RegioJetem ve 22:44. Naštěstí nám kamarád poskytl ubytování a my jsme si mohli užít noc i ráno v Praze.

Cesta zpátky do Ostravy uběhla vcelku rychle. Myslím, že po 14 hodinách jízdy v autobuse se asi všechno cestování pod 5 hodin zdá poměrně krátké. Každopádně i více než 24 hodin celkem strávených v autobuse stálo za to, ačkoliv dva dny na návštěvu Bruselu se zdají být málo. Tento výjezd mi poskytl hodně informací o Evropském parlamentu, Bruselu, francouzštině a koneckonců i o politice v Čechách.

Le séjour au Parlement européen à Bruxelles

Nous sommes revenus là! Avec l’association Mladí demokraté, Monika Bochenská et moi Marek Novák, étudiants de 5.E, sommes allés au Parlement européen à Bruxelles. Chaque eurodéputé peut inviter 110 personnes par an pour une visite. Généralement, ce sont des gens qui sont liés à l’Union européenne ou des étudiants.

Juste au passage, le voyage a eu lieu du 28 novembre au 1er décembre 2017.

Le transport d’Ostrava à Brno était… un peu compliqué. On a dû aller à Brno parce que le bus qu’on voulait prendre partait de Brno et de Prague (et Brno est plus proche ;)). Notre voyage dans le bus a commencé à 21h30 et a fini à 15h00 à Bruxelles. On a fait une petite promenade autour l’Atomium et son parc et, après, on est allé à l’hôtel Van Belle. A 17h00, une autre promenade a commencé. Après le dîner, on a eu rendez-vous avec monsieur Radim Horák qui était notre professeur au lycée Pavel Tigrid. Avant minuit, on a dû lui dire au revoir parce que le jour suivant allait être difficile.

Pendant le petit déjeuner, on a échangé nos attentes avec nos amis sur la séance à venir au Parlement. L’année dernière, c’était une discussion entre les étudiants de France, d’Italie et de République tchèque, mais cette fois on a regardé une séance pléniaire des députés. Ils ont voté pour ou contre un nouveau budget de la protection des frontières européennes. Ce sujet était commenté par les députés tchèques et étrangers aussi. Ensuite, on a discuté avec un député européen, Jaromír Štětina, qui était journaliste de la guerre et qui s’intéresse aux états de l’ex-URSS.

Peu de temps après, Monika et moi avons quitté notre groupe et on a continué là où on avait fini la dernière fois. On a cherché les petites rues anciennes, les boulevards modernes, les monuments moins connus et les magasins les plus bizarres. On peut recommander par exemple le Zinneke Pis, la Colonne du Congrès, la Cathédrale Saint-Michel ou le pub Au Bon Vieux Temps. Nous avons continué notre promenade après le dîner avec les gens de l’association Mladí demokraté. Vers 2 heures du matin, on était un peu fatigué alors on est rentré á l’hôtel. Ni la douche ni le lit ne pouvaient être plus confortables après une journée si difficile.

Le jour suivant était un peu triste. On a dû se réveiller avant 7 heures pour faire nos bagages, prendre le petit déjeuner etc. Finalement, après avoir attendu longuement notre bus, on est parti à 9 heures et à 23 heures on était à Prague. Malheureusement, on a manqué notre train pour Ostrava alors on a decidé de dormir chez notre copain et de profiter de Prague le matin.

Le voyage en train était court (après 12 heures de bus, c’était du gâteau). Mais on sait que 28 heures dans le bus était bien peu de chose pour ce séjour magnifique et inoubliable. Et peut-être qu’on y retournera. Qui sait?

Marek Novák, 5.E

Související články


« zpět