S klidnou myslí do roku 2021

18. 12. 2020

Milí přátelé,  

možná je to neuvěřitelné, ale opravdu jsme tento rok zvládli a došli k jeho konci. Už to považuji za důležitý úspěch. Nový rok může být sice jenom nové číslo, ale i to něco znamená, alespoň psychologicky.

Kdybych Vám měla k těmto Vánocům popřát jedinou věc, byl by to odpočinek. Odpočinek pro mě znamená nalezení vnitřního klidu, obnovu rovnováhy, nebrzděné proudění myšlenek. Je to čas, kdy nemusíte dělat nic, co nechcete, ale děláte jen to, co chcete. Chcete si v klidu ráno poležet, zamyslet se nad filmem, který jste viděli už stokrát, pokecat si s bráchou, na kterého jste neměli čas, přestože obývá vedlejší pokoj. Všichni víme, jak je komunikace důležitá. Nechápu tedy odpočinek jako nicnedělání, ale jako práci na sobě a na vztazích, jako snahu o kontakt. Nesejde na tom, že toho kontaktu teď nesmíme mít moc – stačí trocha, jeden člověk, pár lidí. Všechno se počítá.

Rok 2021 mi připomíná odpočítávání směrem dopředu – jakýsi nový start, zrychlování, počátek nového desetiletí. Nechci dělat nepřiměřená srovnání, ale na počátku dvacátých let 20. století se lidé taky otřepávali ze dvou šoků – první světové války a pandemie ještě ničivější, než je ta dnešní. A nakonec je čekalo bláznivé období plné pulzujícího společenského života, prosperity a pohody. Jak už jsem řekla, nechci srovnávat. Ale myslím, že to, že jsme do nové dekády nevykročili pravou nohou, neznamená, že ji máme vzdát. To nesmíme a nemůžeme. Už i proto, že nás příští rok čekají oslavy 30 let existence naší školy a dobrá nálada bude potřeba. Nalaďme se proto právě teď, když si můžeme pořádně odpočinout.

Přeji všem krásné svátky a úspěšný nový rok plný lásky, naděje a porozumění.

Jsme tady pro Vás a jsme Váš gympl.
Monika Kocháňová

Pro potěchu oka přikládám péefko vytvořené Prokopem Štěpánkem ze 4. E.

Pohlazení poetickým duším přináší obrázek Lucie Svobodové z 2. A.

Související články


« zpět