Povedená exkurze

20. 11. 2015

V pondělí 16. 11. 2015 jsem společně se spolužáky z fyzikálního semináře a třídou 2. E absolvovala zajímavou a poučnou exkurzi. Počasí nám už od rána sice nepřálo, ale to nás neodradilo. V čele s paní profesorkou Drobíkovou a panem profesorem Koryčanem jsme se před 8 hodinou ranní vydali ze Svinovského nádraží vlakem do Jilešovic, odkud jsme se prošli přes bývalou hranici Rakousko-Uherska s Pruskem k nenápadnému staveníčku na břehu řeky Opavy. Byla to malá vodní elektrárna, která patřila k mlýnu Kolečko. Zde nás přivítal majitel mlýnu, překvapivě pan Kolečko, muž, který se při povodních odmítl evakuovat a raději zůstal se svým dobytkem. Následovalo krátké vyprávění o historii mlýnu: Kolečkův mlýn byl postaven v roce 1845 a patřil rodině Kolečků. Od roku 1953 byl mlýn zestátněn a provozuje ho Hospodářské družstvo Hlučín a Slezské mlýny Krnov. Teprve v roce 1991 je mlýn vrácen rodině Kolečků. Od r. 1997 funguje ve mlýně malá vodní elektrárna a mlýn funguje jako výrobna krmných směsí.

Po této minipřednášce ujdeme asi 50 metrů ve směru proudu řeky a ocitáme se před nenápadným domečkem. Kdo by to byl řekl, že vyšel na 12 miliónů korun, jak nám vypráví pan Kolečko. Uvnitř se totiž nachází vodní elektrárna. Dovídáme se, že se skládá ze 2 Kaplanových turbín. Jedna má průměr 85 cm a druhá 130 cm. Nepamatuji si už přesné číslo, ale když jedou obě turbíny na maximum, vyrobí za 1 hodinu kolem 170 kWh energie. Ovšem aby mohly jet obě turbíny na 100 %, musí být přísun vody 9 m3 za sekundu. V naší přítomnosti jela pouze menší turbína, která zvládá vyrobit za hodinu 60 kWh energie. Než se jdeme podívat dovnitř na obě turbíny, vyslechneme si ještě příběh o tom, jak pan Kolečko kdysi čistil řeku od listí ručně, dnes už však mají čističku za milión, která jim tuto práci ušetří. Spouští se každé 3 minuty, takže jsme nemuseli ani dlouho čekat, abychom viděli, jak tento hydraulický systém funguje.

Při pohledu na turbíny se dovídáme další zajímavost. Pokud je vypnut proud, turbíny se automaticky do 5 vteřin vypnou také. Je tedy nemožné, aby si v době, kdy je vypnutý proud, vyráběl pan Kolečko svůj vlastní. Obvykle trvá vypnutí turbín asi 15 sekund.

Na závěr nám pan Kolečko ještě ukazuje obrovský kmen stromu, který vylovili z řeky a nyní jim zdobí chodník. A pak už následuje dobrodružná cesta pod ostnatými dráty až k Hlučínské Štěrkovně. Zde máme v hospůdce U Čochtana kratší pauzu na čajík.

Chvíli spočineme a vyrážíme na další část exkurze. Naším dalším cílem je čistička odpadních vod v Hlučíně. Protože počasí opravdu nebylo příjemné, všichni se natlačíme do jedné kanceláře, kde nás čeká kratší přednáška o tom, jak se voda čistí, co ji znečistí nenávratně a kam to všechno vlastně mizí. Asi opravdu všechny zaujal fakt, že nejhorší je antikoncepce a antibiotika, protože tyto dvě složky z vody vyčistit nelze. Dostávají se potom proto zpátky do řek, kde způsobují neplodnost ryb. Přes vodu se mohou dostat ale také zpět do naší potravy a s tím mají největší problém nečekaně zase pánové.

Než vyrazíme na prohlídku, jsme varováni, abychom nesahali na zábradlí, protože bychom mohli mít střevní potíže. Ostatně všechny tasemnice a salmonely z okolí nekončí nikde jinde než právě zde. Na prohlídce vidíme všechny stádia „očisty“ vody. Některé příliš nevoní a nevypadají o moc lépe. Důležité ale je, že se dopracujeme až k čisté vodě. I když i paní profesorka si čistou vodu představovala trochu jinak, než jaká nám byla ukázána. U posledního „stanoviště“ už ale vidíme i průzračnou vodu (ne pitnou). Dovídáme se, že tato voda se jinde ve světě používá jako například k zalévání květin, mytí aut a podobně. Čili je to tzv. užitková voda. My tady ale máme vody dost, a proto se u nás tato voda pouští zpátky do řek a potoků.

Za normálních okolností bychom viděli, jak probíhá hnijící cyklus, my ale spěcháme na autobus, a proto se loučíme a vyrážíme na zastávku.

Hodnocení exkurze: velmi povedená: příjemní průvodci, zajímavá fakta, výborný učitelský doprovod, něco to zanechalo snad ve všech (obzvláště ČOV Hlučín) – ve mně určitě.

Markéta Šindlerová, 4.C

Související články


« zpět