Planetárium

6. 1. 2016

V pátek 18. 12. 2015 se zúčastnili studenti 2.B, 2.C, 3.A a 3.C exkurze do místního Planetária v Ostravě. Sešli jsme se v areálu Vysoké školy báňské, odkud jsme se vydali na cestu lesem, která vedla k Planetáriu. Venku byla pořádná zima, ale i přesto jsme cestu zvládli, a o to více jsme byli rádi, že už jsme na místě.

V Planetáriu nás čekalo promítání filmu ve speciálním sále, ale ještě předtím jsme měli možnost prohlédnout si Experimentárium a něčemu se přiučit. Experimentárium tvoří interaktivní exponáty, díky kterým jsme mohli jednoduše poznat, jak fungují některé přírodní jevy a děje a mnoho z nich jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet. Viděli jste už někdy sami sebe v infračerveném světle? Řídili jste někdy vozítko na Marsu? Víte, jaké to je vyskočit si na měsíčním povrchu? My ano!

Po důkladné prohlídce Experimentária jsme se přesunuli do již zmiňovaného sálu. Nejdříve jsme si prohlédli věrnou napodobeninu hvězdné oblohy promítanou na kopuli, ukázali jsme si souhvězdí i to, jak hvězdnou oblohu ve stejnou chvíli vidí například obyvatelé Austrálie. Nakonec jsme viděli filmy Spanilá jízda Sluneční soustavou a IBEX – hledání hranice Sluneční soustavy, které nám přiblížily dění ve Vesmíru.

Myslím, že každý z nás si na této exkurzi přišel na své, něčemu se přiučil a odnesl si zajímavý poznatek či zážitek. Dle mého se exkurze vydařila a nám už nezbývá nic jiného, než se těšit na další.

Barbora Hahnová, 3.A

Související články


« zpět