Ohlédnutí za prvním pololetím ve francouzské sekci

10. 2. 2016

Během prvního pololetí školního roku 2015/16 bylo uspořádáno vyučujícími francouzské sekce a studenty francouzského jazyka několik zajímavých akcí.

Soirée bretonne – 22. 10. 2015

Devět studentů našeho gymnázia, kteří se během letošních prázdnin zúčastnili projektu pracovních stáží ve francouzské Bretani, přijalo pozvání Francouzské aliance v Ostravě, aby se podíleli svým komponovaným pořadem na programu festivalu „Francouzský podzim“. V rámci Bretaňského večera měli možnost podělit se s návštěvníky festivalu o své zážitky z dvouměsíční prázdninové stáže v oblasti turismu a cestovního ruchu. A samozřejmě že ve francouzštině.

Poděkování za reprezentaci školy patří Sabině Škrobánkové a Janě Hájkové ze 4. A, Táni Lyskové, Petře Osmančíkové a Andree Hrabinové z 6. E, Fabianu Byrtusovi, Janu Žabkovi a Míše Havrlantové ze 4. B a Magdaléně Matýskové z 5. E.

Journée bretonne – 9. 11. 2015

O několik dní později se titíž studenti podělili o své zkušenosti z pobytu v Bretani i se svými spolužáky na půdě naší školy. Tentokrát zorganizovali spolu se svými vyučujícími francouzštiny i s vyučujícími jiných předmětů „Bretaňský den“.

Pozvání na tento den přijali pan Guy-Armel Le Blanc, hostující učitel na Ostravské univerzitě, který prázdninovou stáž pro naše studenty zorganizoval, ředitel Francouzské aliance v Ostravě pan Stéphane Roland a paní Gabriela Kalužová z oddělení mezinárodních vztahů Krajského úřadu v Ostravě.

Bretaňský den byl zahájen prezentacemi stáží výše uvedených studentů. O velké přestávce pak následovala vernisáž výstavy fotografií, které studenti pořídili během svého pobytu ve Francii, a ochutnávka francouzských specialit. Na vernisáži zazněly též dva šansony Edith Piaf v podání žáků 3. E.

Pan Guy-Armel Le Blanc poté navštívil studenty 2. A, B v jejich hodině francouzštiny, aby jim představil svůj rodný kraj – Bretaň. Během svého pobytu v naší škole se také se osobně setkal s budoucími stážisty z řad studentů 5. E. Vive la Bretagne 2016!

DELF scolaire – 26. – 27. 11. 2015

V letošním školním roce se k mezinárodní jazykové zkoušce DELF scolaire (žákovský DELF) přihlásil rekordní počet studentů z různých tříd našeho gymnázia. Tuto zkoušku v úrovních A2, B1 a B2 úspěšně složilo celkem 59 žáků. Félicitations!

Vzácná návštěva – 4. 12. 2015

V průběhu dne otevřených dveří nás poctili svou návštěvou ředitel Francouzské aliance pan Stéphane Roland a atašé pro francouzský jazyk paní Florence Saint-Ygnan z Francouzského institutu v Praze. Paní atašé se setkala s ředitelkou školy paní Zdeňkou Průšovou a s vyučujícími francouzštiny. Vyjádřila svou podporu Evropské sekci našeho gymnázia a vyslovila poděkování za rozvíjení a šíření francouzského jazyka a kultury mezi mladými lidmi.

Fotografie z jednotlivých akcí si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Mgr. Dana Gracová

« zpět