Návštěva Krevního centra

20. 6. 2017

Dne 1. 6. 2017 navštívili studenti našeho gymnázia v rámci výuky dvouletého biologického semináře Krevní centrum FN v Ostravě, které se řadí k největším transfuzním pracovištím v České republice.

Pod vedením Bc. Naděždy Kalužové absolvovali studenti klasickou cestu „dárce krve“, a to od počátečního příjmu, až po samotný odběr krve a krevní plazmy. Touto demonstrativní cestou se studenti seznámili s jednotlivými úseky odběrového pracoviště a také s metodami a přístroji, které slouží k samotnému odběru krve nebo plazmy. Na závěr exkurze si studenti prohlédli sklad transfuzních přípravků, kde se dozvěděli, k jakým účelům se v dnešní době odebraná krev a plazma používá. Pro mnohé bylo překvapením, že darovaná krev není jen základem většiny operací, nýbrž také slouží ke zpracování a výrobě mnoha krevních derivátů potřebných k léčbě závažných onemocnění.

Pro mnohé studenty, budoucí biology a mediky, byla návštěva Krevního centra FN Ostrava také jistou „zkouškou odvahy a pevných nervů“. Ověřili si totiž, jak na ně působí pohled na lidskou krev, který jistě mnohdy nebývá spojen s příjemnými pocity. Většina studentů tuto zkušenost zvládla na „výbornou“. Všichni si odnesli spousty cenných vědomostí, a to nejen do školních lavic, ale také do celého života. Teď už všichni víme, že krev je nejcennější tekutinou na světě, kterou věda zatím neumí jakkoliv nahradit.

Mgr. Martin Oborný

Související články


« zpět