Naše bývalé studentky se zúčastnily 100. výročí českých a československých sekcí na Lyceu A. Daudeta v Nîmes ve Francii

13. 5. 2024

Před dvěma týdny prožilo Lyceum Alponse Daudeta v Nimes událost, během které se setkali český velvyslanec Michal Fleischmann v Paříži, francouzský velvyslanec Stéphane Crouzat v Praze, rektorka Académie de Montpellier, náměstek ministerstva školství a hlavně absolventi a absolventky české sekce. Hlavním organizátorem oslav byl Spolek bývalých studentů českých sekcí ve Francii.

Na Lyceu Alphonse Daudeta v Nîmes byla před sto lety založena československá sekce, která umožňovala tehdejším československým studentům strávit tři roky na tomto gymnáziu a ukončit své studium francouzskou maturitou. U zrodu stál významný francouzský historik a znalec českých dějin Ernest Denis, rodák z Nîmes.

Od roku 1990 zde studují české studentky, které také zčásti program oslav připravovaly. Nechybělo jejich divadelní představení Vražda v salónním coupé ve skvělém francouzském překladu, na programu byly přednášky předních francouzských i českých historiků na téma česko-francouzských vztahů, výstava Český sen ve Francii, film o Ernestu Denisovi, přijetí na radnici města Nîmes i odhalení pamětní desky k tomuto významnému výročí…

Naše bývalé studentky Radka Konderlová a Alena Baljajevová, nyní již absolventky Lycea A. Daudeta, byly přítomny během těchto významných dnů. Některé se na organizaci výročí přímo podílely. Další informace o českých sekcích ve Francii najdete na https://dijon-nimes.eu.

Související články


« zpět