Krása okamžiku

3. 4. 2022

SLAVÍME 150 LET OD REVOLUCE VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ 

Ateliéry nechali za sebou, vyšli do plenéru a proti trvalému světu realistů postavili prchavost okamžiku a hru odstínů. Řeč je o impresionistech, jejichž kultovní dílo, Imprese – vycházející slunce, namaloval francouzský malíř Claude Monet právě před 150 lety. Ale jak vnímá momenty kolem sebe generace Z? –

Chtěli jsme to vědět, tak jsme uspořádali soutěž − a výsledek nás naprosto ohromil. Sešlo se nám přes 1 300 výtvarných děl ze 47 škol a zapojili se i studenti z Limoges! – Tříčlennou porotu, kterou tvořila naše kolegyně Tereza Šimonková, výtvarnice z Wichterlova gymnázia Alena Gliwitzká a vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF OU Milan Cieslar, čekaly hodiny těžkého rozhodování. Z užšího výběru 490 prací se do galerie nakonec probojovalo 190 kousků. Ocenili jsme celkem 18 děl a devět artefaktů od našich nejmladších účastníků dostalo speciální cenu poroty. Naše školní virtuální galerie se opět rozrostla. Reprezentativní výběr toho nejlepšího ze soutěžních prací najdete roztříděn podle kategorií, nebo okoukněte jen ty, kteří dosáhli na stupně vítězů. Mnohá díla vypadají opravdu profesionálně. A úžasně jsme si užili také slavnostní vernisáž a předávání cen. Kromě poroty (T. Šimonková / Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, A. Gliwitzká / Wichterlovo gymnázium, M. Cieslar / vedoucí katedry výtvarné výchovy PdF OU) se vernisáže zúčastnil také ředitel Aliance française F. Brossollet a všem přítomným zaslal videopozdrav ředitel Francouzského institutu v Praze a Rada pro kulturu a spolupráci velvyslanectví Francie v České republice S. Mrozek.

Také naši žáci byli úspěšní. Gratulujeme všem, co měli odvahu se do soutěže pustit, a smekáme klobouk dolů před výkony těch, kteří byli oceněni odbornou porotou. Níže vítězné práce Jany Mlčochové (malba – akryl na sololitu), Lucie Ruferové (foto) a Natálie-Anny Bigošové (foto).

Související články


« zpět