Konec a počátek

25. 5. 2021

Milí přátelé,

možná jste ze současné situace trochu rozpačití a kladete si podobnou otázku jako já: Jsme na konci, nebo na počátku?

Pravdou je, že se v naší současné situaci míchá obojí. Došli jsme zřejmě na konec – klepu na dřevo – koronavirové pandemie, která nás stála spoustu duševních i fyzických sil. Zároveň se před námi otevírá nový obzor, jenž je však ve školním prostředí omezen zase dalším koncem – tentokrát školního roku. A právě o tom bych vám chtěla dneska něco napsat.

Využijme, prosím, maximálně času, který máme.

Trochu to upřesním. Využít maximálně času určitě neznamená psát jednu písemku za druhou nebo se stresovat z obnoveného sociálního kontaktu. Využít maximálně času znamená vrhnout se do života po hlavě, nenechat si už vzít ani minutu, ani jeden prožitek, ani jednu zkušenost. Není vůbec čeho se bát. Člověk je tvor společenský a jeho evoluční nastavení je jasné – bojovat a překonávat překážky. Chtěla bych, abychom v sobě znovu našli sílu být spolu, abychom si užili čas trávený ve třídách, na chodbách nebo třeba v altánku, aby nám Jazgym znovu vešel pod kůži i jako reálné prostředí. Záleží mi na tom, aby to bylo prostředí podnětné, přátelské a motivující.

Na všechny strany apeluji na zdravý rozum. Stejně jako není na místě zatížit žáky dvaceti testy týdně, je i zcela chybné zvolit přežívací taktiku a zbývajících pět týdnů nějak doklepat. Lidský život je příliš vzácný na to, aby se 35 dní hodilo do koše. Vrátím se tedy ke své původní výzvě – soustřeďme se na aktivní trávení času, najděme cestu k lidem, opusťme svou komfortní zónu a posuňme se osobnostně dál. Právě tímto dáme poslednímu roku smysl.

Věřím, že společně se nám ze všech konců podaří udělat začátky.

Za celé vedení školy Monika Kocháňová

Související články


« zpět