Jazyky a kódování spolu kamarádí

1. 4. 2019

Již v říjnu jste mohli poprvé zaslechnout o CoderDojo na naší škole. Je jedním z jedenácti klubů v České republice a vůbec prvním v Ostravě. Celý projekt je postaven na dobrovolné bázi. Zakladatelé jednotlivých klubů neboli šampioni, jak se jim říká, se zaregistrují a najdou fanouška IT – mentora, který se bude pravidelně scházet s „nindži“ a předávat jim svoje znalosti z oblasti kódování. V klubech se snaží hlavně o rozvoj logického myšlení, a zábavnou formou tak podporují nadanou mládež, která díky této příležitosti bude moci v budoucnu využít svůj talent a schopnosti v práci s technologiemi, a to nejen ve svém povolání.

U nás na gymnáziu zastává pozici šampionky paní profesorka Brothánková, která svůj nápad založit klub realizovala, a role dobrovolníka, ochotného předat svoje znalosti dalším, se po dlouhém hledání ujal Patrik Čerbák z 2.A. Hlavně díky těmto dvěma lidem mají od začátku školního roku zájemci z řad studentů šanci získávat nové poznatky ze světa počítačů.

Důvodem, proč se o všem zmiňuji, je konání akce s názvem DojoCon 2019. Tento sjezd příznivců CoderDojo z celé České republiky se konal v sobotu 23. 3. 2019 v Olomouci a my z Jazgymu jsme na něm nemohli chybět. Když jsme dorazili na VOŠ a SPŠE v Olomouci, byli jsme mile přivítáni a obdrželi jsme drobné dárečky, trička a účastnické listy. Po registraci jsme se sešli v posluchárně, kde proběhlo zahájení celé akce. Několik slov pronesl ředitel školy, která zapůjčila pro tento významný den své prostory, a s konceptem projektu nás seznámil pan Luděk Niedermayer, europoslanec a ambasador CoderDojo ČR. Pro děti následovala přednáška o e-bezpečnosti a šampioni s mentory mezitím sdíleli svoje zkušenosti o fungování dojo. Po obědě započal další blok aktivit. Měli jsme příležitost vytvořit vlastní kompas s micro:bitem, vyzkoušet virtuální realitu a také jsme si vyslechli, jak náročná je práce grafika při tvorbě pohádky.

S Olomoucí jsme se rozloučili její krátkou prohlídkou a se spoustou nových poznatků a zážitků z vydařené akce jsme se vydali domů.

Anna Holonová, 2.A

Související články


« zpět