Gymnázium ve víru diplomacie

19. 10. 2016

Už před rokem a půl jsme měli tu čest přivítat na půdě našeho gymnázia vzácného hosta – diplomata pracujícího pro Americkou ambasádu v Praze. Jelikož se jeho beseda se studenty setkala s pozitivním ohlasem, rádi jsme využili podobné nabídky a přivítali jsme v úterý 4. října 2016 pana tajemníka Jamese Tiru, který přijel do naší školy v rámci návštěvy Severomoravského kraje. Na úvod seznámil studenty posledního ročníku studia se svým dětstvím, studiem a kariérou, která ho už zavedla i s celou rodinou na ambasády v Indii a Austrálii. A nyní již od léta pracuje v Praze.

Po tomto úvodu dostali studenti celou řadu možností klást našemu hostu otázky. Témata hovoru se nevyhnula ani právě probíhající prezidentské kampani ve Spojených státech nebo nadcházejícím krajským a senátním volbám u nás. Dále se debatovalo o významu NATO, vlivu médií na utváření reality, nákladech na studium v USA nebo o kulturních rozdílech mezi Čechy a Američany.

Diskutovaná témata nebyla jistě snadná a vyžadovala ze strany tazatelů i aktivní znalost specifické slovní zásoby a všeobecný přehled. Studenti byli nuceni srozumitelně zformulovat své dotazy a zároveň využili příležitosti ověřit si v praxi, jak dalece rozumí rodilému mluvčímu, který používá americkou angličtinu, jejíž charakteristické rysy znají z výuky anglického jazyka.

Poslání diplomata je velmi náročné. Pan tajemník se mu věnuje až deset hodin denně. Nehledě na to, že může být vyslán i do zemí sužovaných dlouhodobým válečným konfliktem. Věřím, že během následujících tří let, kdy bude u nás působit, se naskytne příležitost, aby do naší školy ještě jednou zavítal.

Mgr. Simona Brothánková

Související články


« zpět


Obědy opět k dispozici

ODKDY – od pondělí 12. 4. 2021 v pracovních dnech
HODINA VÝDEJE – 11.00–11.40 hod.
KDE – vchod z ulice Španielova 914/1, Ostrava-Poruba
JAK – do vlastních nosičů a po předchozí online objednávce v aplikaci Jídelna


Přípravné kurzy

Informace o přípravných kurzech pro žáky 7. a 9. tříd.


Pavlínin CatALOG