Francouzština: nikdy, anebo navždy

11. 6. 2017

„A proč jsi se teda začal učit francouzsky?“ – zeptala jsem se svého spolužáka při petit déjeuner před celostátním kolem konverzační soutěže ve francouzském jazyce. „Protože jsem před tím dělal reklamu na Carte d’or, tak jsem se rozhodl, že francouzštinu zkusím.“

Ne vždy musí být důvod k začátku učení se novému jazyku takto poetický. Ale důležité je, rozhodnout se vybrat si takový jazyk, který vás bude provázet celými čtyřmi nebo šesti lety studia. Dodnes si pamatuji svou první hodinu francouzštiny. Po zazvonění školního zvonku vstoupila do třídy rozevlátá, energická žena s šíleně kudrnatými vlasy. Kromě toho, že nás seznámila s problematikou výslovnosti slov poisson a poison – ryba a jed, což jsou dodnes moje nejoblíbenější a nejzažitější slova ve francouzštině, nás „vcukuletu“ seznámila s frankofonní kulturou a právě to byl ten moment, kdy jsem si byla stoprocentně jistá, že se chci učit francouzsky. Od této doby se mnoho nezměnilo.

Co se ovšem změnilo, jsou zkušenosti, které jsem za ty dva roky získala. Díky mé vášni a lásce k tomuto jazyku, píli a pracovitosti v hodinách francouzštiny jsem se dostala až úplně nejdál, jak jsem mohla – a to do celostátního kola soutěže ve francouzské konverzaci v Praze, kde jsem získala druhé místo. Měla jsem možnost nejen se blíže poznat se svými spolužáky, ale také se seznámit s lidmi z celé republiky a zároveň nasát zkušenosti a klid rodilých mluvčích, které jsem tam potkala.

Racionálních důvodů, proč se učit francouzsky, může být několik. Jedním z nich je, že tento jazyk málo lidí opravdu dobře ovládá, a tak pro vás může být snadnější získat práci. Ale důležité při výběru jazyka jsou vaše radost a zájem. A proto „laissez-vous inspirer par Carte d’or. Parce que quelqu’un m’a dit que tu m’aimais encore, quelqu’un qui m’a dit que tu m’aimes…“ („Nechte se inspirovat Carte d’or.“ Text je z písně „Quelqu’un m’a dit“ od Carly Bruni, který se objevil v reklamním spotu Carte d’or.)

Kateřina Kučerová, 2. E

Související články


« zpět