Chceme tajně chodit do školy! Dotazník o online výuce odhalil nečekané

26. 11. 2020

„Přejeme všem učitelům, ať z  nich na konci karantény nejsou alkoholici.“ Toto i další jadrná a vtipná doporučení posílají žáci svým pedagogům v  dotazníku „Nebuďme na distanc“, do nějž se zapojilo téměř tři sta jazgymáků. A zjistili jsme toho mnohem víc.

Co člověk, to názor. A u něčeho tak nevyzkoušeného, jako je online výuka, to platí dvojnásob. Protichůdné tendence vykazuje i dotazník, ve kterém jsme se našich žáků ptali, co si myslí o online výuce, jestli jim vyhovuje covidový rozvrh nebo jak vnímají množství zadávaných úkolů.

Je asi očekávané, že většina si myslí, že distanční výuka prostě chození do školy nahradit nemůže. Sice to na Teamsech jakžtakž klape a funguje to lépe než na jaře, ale reálná interakce to není. Zajímavé je, že naši žáci by si v některých předmětech hodin i přidali – třeba jazyků, ale i matiky, fyziky nebo chemie. Většina žáků se taky shodne na tom, že kamera se zapíná ve výjimečných případech. Někteří pro to mají osobní důvody, jiní pragmaticky argumentují, že by zapnutá videa brzdila Teamsy. Pozitivně se však kvituje to, že má kameru zapnutou učitel.

A klasickou rozbuškou je množství zadávaných úkolů. Žáci ponejvíce vidí rozdíly mezi jednotlivými předměty, občas ale zazněla i pochvalná slova o adekvátnosti a smysluplnosti zadávaných aktivit. I když se tu a tam objevily výtky, celkově převažuje názor, že úkolů je tak akorát. Navíc mají jazgymáci i sebereflexi, když přiznávají, že za většinou nesplněných úkolů stojí prostě prokrastinace. Ale ruku na srdce, kdo s  ní občas nemá problém, že?

Co nás potěšilo, byl názor našich žáků na učitele. Jsou převážně spokojeni, dostávají zpětnou vazbu, cítí, že se na hodinách mohou ptát. Jsme moc rádi, že se ptáte, protože jsme tady pro vás! Pochvalu sklidili i rodiče, hlavně za zajištění zázemí.

A konečně ta hamletovská otázka: testovat, či netestovat? – U většiny vyhrály testy, protože se samozřejmě nikdo nechce zhroutit, až se na něj navalí dvacet osm písemek za první týden normální výuky. To berme i jako apel pro nás, ať se umíme vcítit. Je to důležité.

A moc děkujeme za všechny milé i vtipné vzkazy, které jste nám napsali! Kromě perly o alkoholicích ale určitě vyhrává ten, který se dostal i do nadpisu článku. V plné verzi zní takto: „Nevěřil jsem, že to někdy řeknu, ale co kdybychom se vzbouřili proti systému a tajně chodili do školy, abychom se mohli učit?“

Prohlédněte si podrobné výsledky dotazníku. Ještě jednou díky všem! 

Související články


« zpět