2.A byla zasvěcena do tajů televizní produkce

2. 5. 2019

V úterý 16. dubna 2019 jsme se vydali do budovy České televize v centru Ostravy, kde nás čekala komentovaná prohlídka nejenom obou vysílacích studií, ale i možnost nahlédnout na stanoviště režie a také do profesionálních střižen.

Prohlídku jsme začali krátkým videem, které bylo sestřihem televizních pořadů, jež ostravské studio České televize momentálně produkuje, namátkou jmenujme například soutěžní pořad Bludiště, jehož zmínka nejednoho z nás vrátila zpět v čase. Poté jsme byli naší paní průvodkyní seznámeni s běžným chodem a vybavením prvního, menšího vysílacího studia, které se využívá jako zpravodajské a většině z nás bylo povědomé díky pořadu Události v regionech. Seznámili jsme se zde i s několika chytrými vysílacími triky, jako je třeba využití polopropustného zrcadla na čtecích zařízeních, a zabrousili jsme do základů televizního žargonu. Na termíny, jako jsou „živáky“ nebo „boďák“, označující živé vysílací přenosy a bodový scénář, určitě většina z nás nezapomene.

Po krátké lekci slovní zásoby a pár minutách na pořízení potřebné fotodokumentace včetně dostatečného množství selfíček jsme pokračovali do druhého studia, které je již výrazně větší a využívá se k pořadům jako třeba ranní show Dobré ráno nebo investigativní Na stopě. Zde se dvěma dobrovolníkům z naší třídy naskytla jedinečná příležitost vyzkoušet si televizní rozhovor tak, jak by vypadal v živém vyslání, nebo, chcete-li, v „živáku“ Dobrého rána, a tak se nám Kuba proměnil v ostříleného moderátora a Klára v renomovanou dietoložku se svým specifickým a velmi rázným pohledem na danou problematiku. Jejich skvělý výkon překvapil nejenom nás a paní profesorku Myslikovjanovou, která byla naším doprovodem, ale i všechny zaměstnance České televize, kteří měli možnost jej sledovat.

Poté, co došlo na zodpovězení všemožných všetečných otázek jak od nás, tak od naší paní profesorky naší šikovnou paní průvodkyní, zakončili jsme prohlídku ve střižnách a na stanovišti režie. Zjistili jsme nejenom vše potřebné o režijním a střihačském vybavení, jehož ceny ve většině případů přesahují hodnotu rodinných aut, ale byli jsme i samotnými střihači poučeni o tom, jak složité někdy je se materiálem „prostříhat“. No jen si představte, že to musíte udělat bez nůžek…

Exkurze se nám velmi líbila a chceme poděkovat panu profesoru Mazurkovi, který pro nás akci zorganizoval, i všem zodpovědným lidem z České televize – věříme, že už se nemůžou dočkat adeptů na práci moderátora, kameramana či střihače z řad studentů našeho Jazgymu.

Vojtěch Zahrádka, 2.A

Související články


« zpět