V Praze je blaze?

16. 11. 2016

Ve dnech 5. až 7. října 2016 jsme se my, studenti 4.A, vydali na literárně-historickou exkurzi do Prahy. Všichni si po svém krátili cestu vlakem, mnozí však využili několik hodin volného času k tomu, abychom se naučili zadané básně a referáty, které později přednášeli v průběhu celé exkurze. Po ubytování se v hostelu LittleQuarter nedaleko Malostranského náměstí jsme vyrazili na prohlídku Pražského hradu a dále Sovových mlýnů, po níž následovalo vytoužené osobní volno s vlastním průzkumem večerní Prahy.

Na druhý den jsme si prohlédli Židovské muzeum a synagogy, z nichž valné většině připadala nejzajímavější Španělská synagoga, která je postavena ve stylu inspirovaném španělskou Alhambrou. Následně jsme se vydali na Staroměstské náměstí do podzemí Staroměstské radnice, kde bylo možno vidět zachovalé původní domy Starého města, a do areálu Klementina na astronomickou věž s uchvacujícím výhledem na okolí. Večer se nesl v elegantním duchu ve Stavovském divadle na divadelním představení Shakespearova Othella. Navzdory velice snížené viditelnosti v nejvyšších řadách to byl přinejmenším pro většinu z nás stále velice zajímavý zážitek.

Poslední den jsme strávili v areálu Vyšehradu a prohlédli si například Rotundu sv. Martina, hřbitov či kasematy, v jejichž prostorách jsou mimo jiné uschovány původní sochy z Karlova mostu. Cesta domů se nesla ve znamení vzpomínání na zážitky, hry cizojazyčného slovního fotbalu či zpěvu známých písniček, který chvílemi bavil i ostatní cestující ve vlaku.

Ačkoli někteří z nás navštívili Prahu už poněkolikáté a jiní teprve poprvé, kdy jim vše připadalo o to zajímavější, byla tato exkurze přínosem pro nás všechny. Poznali jsme nová místa, dozvěděli se spoustu zajímavých informací, ale především takto společně strávený čas prohloubil přátelství s některými spolužáky (což se, obzvláště poslední rok, cení).

Jaroslava Plotická, 4. A

Fotografie laskavě poskytli: Jaroslava Plotická, Linda Šubertová, Stanislav Výtisk a Mgr. Simona Brothánková.

Související články


« zpět