Pražský studentský summit

4. 4. 2018

Ve dnech 8.–12. března 2018 jsem se podruhé zúčastnila závěrečné konference již 23. ročníku Pražského studentského summitu. Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Jedná se o simulaci mezinárodních organizací jako OSN, EU a NATO.

V letošním roce jsem se zhostila role delegátky v modelu OSN za stát Súdán ve Výboru pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost (DISEC). Ve čtvrtek 8. března jsem se tedy se zbylou delegací vydala na súdánské velvyslanectví v Praze. Přijala nás její excelence, velvyslankyně Sara Idris Hassan, která nám ochotně zodpověděla všechny naše dotazy. Následně se v pátek konalo slavnostní zahájení celého PSS v hotelu Zlatá Husa Ambassador na Václavském náměstí. Přednášeli zde hosté, jako profesor Václav Bělohradský, Daniela Drtinová, Marek Hilšer, J. E. Stephen B. King, Petr Kolář a další zajímavé osobnosti. Po jejich inspirativních vstupech následovaly projevy zúčastněných studentů o prioritách jimi zastupovaných států. I já jsem přemohla trému a vystoupila u řečnického pultíku. Večer byla možnost navštívit diplomatickou recepci v prvorepublikové Rezidenci primátora hlavního města. Nadcházející dny se již jednalo v Kongresovém centru Praha v jednotlivých modelech. Můj výbor se zabýval vytvořením bezjaderné zóny na Blízkém východě, vlivem ozbrojených konfliktů na kulturu a životní prostředí a snižováním vojenských rozpočtů. Nechyběla ani mimořádná ministerská konference, která měla za cíl projednat globální jaderné odzbrojení.

Smyslem celého projektu je rozšiřovat znalosti studentů v oblasti mezinárodních vztahů a veřejného dění, rozvíjet rétorické schopnosti, kritické myšlení a jiné. Summit mi přinesl nové zkušenosti, zážitky a přátele. Rozhodně bych ho všem doporučila a věřím, že se v příštím školním roce počet účastníků z řad našeho gymnázia rozroste.

Sabina Gargošová, 3. B

« zpět