Letní pracovní stáž v Bretani

2. 11. 2017

Vysoké útesy, kamenné domečky, silný vítr a nepředvídatelné počasí: ano, to vše je Bretaň. V průběhu června 2017 se sedm studentů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida vydává do nejzápadnějšího cípu Francie a zároveň i Evropy, do Bretaně. Sedm odvážných má už podepsané smlouvy na příští dva měsíce, plné práce a nových dobrodružství. Všichni mají jakousi představu o tom, co budou ty dva měsíce dělat, ale nikdo pořádně neví, co na ně všechno čeká. A tak začíná jejich stáž v Bretani!

V mé osmnáctileté hlavě se myšlenka opustit domov a rodinu na dva měsíce a dva týdny zdála neuskutečnitelná, ale zároveň vzrušující. Co může být lepšího než odjet na celé léto pryč, bydlet a cestovat se svou nejlepší kamarádkou, zdokonalit se v krásném jazyce a ještě si k tomu něco vydělat? Úžasné! Tak jsme si všichni sbalili kufry, které jsme stěží zavřeli, a letěli jsme. Směr? Nantes. Město, jež všichni Bretonci považují za hlavní a které je neskutečně živé a přátelské. Sama jsem mu neodolala a navštívila ho za svou stáž čtyřikrát.

Naši zaměstnavatelé byli velice vstřícní, a co bylo nejdůležitější, byli trpěliví. Po pár dnech jsme se stali ceněnou součástí pracovního kolektivu. Ve svých dvou volných dnech týdně jsme se každý snažili cestovat, jak nejvíc to šlo. Naše toulky po Bretani se lišily, ale všichni jsme navštívili Nantes, Brest, Rennes, Mt. Saint-Michel, Vannes… Studentský nebohatý život a drahé francouzské dráhy nás donutily stopovat anebo využívat aplikaci pro co-voiturage BlaBlaCar. I s málo penězi v kapse se dá dostat na krásná místa!

Ať už to byla restaurace, hotel v korunách stromů, péče o oslíka nebo něco jiného, všichni jsme si odnesli spoustu pracovních i jazykových zkušeností. Za to musíme poděkovat panu Guy-Armelu Le Blancovi, vyučujícímu ekonomie na Ostravské univerzitě, a našim profesorkám francouzštiny paní Daně Gracové a Svatavě Pitříkové, a to nejenom za zprostředkování stáže, ale také za podporu a jazykovou přípravu.

Jana Limbergová, 6.E

« zpět