Iglou a téma bezdomovectví

19. 2. 2019

Dne 29. ledna 2019 naši školu navštívil zakladatel organizace Iglou Emmanuel Chilaud. Svou prezentací se nám pokusil přiblížit problém, který se týká celého světa: bezdomovectví. Emmanuel nám nejprve vysvětlil okolnosti, za kterých se člověk ocitne bez domova, rodiny a přátel. Poté nás zapojil do konverzace a my jsme diskutovali o způsobech, jak těmto lidem pomoci.

„Iglú“ nabízí řešení, sice ne trvalé a definitivní, zato pohotovostní, které je účinné – obzvlášť za krutých zimních podmínek. Osobně věřím, že příběhy, které jsme slyšeli, ve všech zanechaly určitý dojem. Mnohým Emmanuelův výklad změnil pohled na zmíněné téma – což je správné. Pravdou je, že každý z nás se může kdykoliv ocitnout v těžké životní situaci, proto bychom měli pokusit se pomoci. Nejsilnější stránkou člověka je empatie – na to bychom neměli zapomenout. Dokonce i drobné gesto může pro jiné znamenat celý svět. Je důležité chápat druhé a pomáhat jim. Pokud vás také zajímá tento projekt, prosím navštivte a sdílejte webové stránky www.iglou.cz.

6.E

Postřehy studentů po zhlédnutí prezentace

„Po včerejší prezentaci o Iglou jsem zjistila, jak obrovský počet bezdomovců žije jen v Ostravě. Jsem ráda, že existují lidé, kteří se o ně zajímají a snaží se jim pomoct tak, aby se jim přes zimu nic nestalo.“ (Martina)

„Pochopila jsem, že to lidé bez domova mají těžké hlavně s návratem do společnosti, když jim potenciální výdělek vezmou exekutoři. Spíš by se měl změnit zákon ve prospěch pomoci těmto lidem. Iglou je dobrý nápad, ale jde opravdu jen o dočasné řešení. Jsem skeptická k chování bezdomovců k Iglou…“ (Eva)

„Je pravda, že předtím jsem na ně nahlížel jako na alkoholiky, kteří dělají nepořádek. Ale asi všichni alkoholiky nebudou, neměli bychom je všechny házet do jednoho pytle.“ (Adam)
„Ne každý, kdo skončí na ulici, musí být špatný člověk. Není dobré soudit lidi podle vzhledu, ale je třeba zjistit, co za tím stojí.“ (Eliška)

„Ne všichni si za to můžou sami. Některým prostě nezbývají peníze, ne kvůli alkoholu či cigaretám, ale kvůli lékům, které by jim mohly pomoct.“ (Adéla)

„Je to jen labutí píseň pomoci. Pomůže to bezdomovcům tak, že jim to život udělá snesitelnějším – bude jim tepleji. Bezdomovectví to nepomáhá, neubyde jich. Neřeší to problém jako takový.“ (Marek)

„Nikdy jsem nechápal, proč nejdou bezdomovci pracovat, aby si nějaké peníze vydělali. Včera mi to bylo objasněno. Pokud se zadlužili, jde celá jejich výplata exekutorům a jim zůstane pouze minimum.“ (Vladislav)

„Díky této besedě jsem se dozvěděla, že i kdyby lidé bez domova chtěli pracovat, odrazuje je jejich minulost, například dluhy či jiné finanční problémy.“ (Lucie)

Související články


« zpět